Film

“The Apprentice” u shfaq premierë në Festivalin e Filmit në Kanë, rezervoi duartrokitje e polemika


“The Apprentice”, një film i ri për marrëdhëniet e pronave të paluajtshme të ish-presidentit Donald Trump në Nju Jork në vitet e 80-ta, debutoi me ovacione të vazhdueshme në Festivalin e Filmit në Kanë dhe kritika nga fushata e tij.

Filmi për kandidatin e supozuar republikan vjen pesë muaj para zgjedhjeve presidenciale, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Me protagonist Sebastian Stan si një Trump i ri, filmi është një “eksplorim i fuqisë dhe ambicieve të vendosura në një botë korrupsioni dhe mashtrimi”, sipas një përmbledhjeje zyrtare.

Ylli i “Succession” Jeremy Strong luan në rolin e Roy Cohn-it, avokatin dhe fiksuesin që Trump e konsideroi si një mentor në fillim të karrierës së tij.

“Është një histori mentor-protege që përshkruan origjinën e një dinastie amerikane. I mbushur me personazhe më të mëdhenj se jeta, ai zbulon koston morale dhe njerëzore të një kulture të përcaktuar nga fituesit dhe humbësit”, thuhet tutje në përmbledhje.

“The Apprentice”, i cili, pavarësisht titullit, nuk është një referencë për serialin e konkursit të realitetit në të cilin luajti Trump, përfshin një mohim se disa pjesë të historisë janë paksa të trilluara.

I njëjti është shkruar nga biografi dhe gazetari politik Gabriel Sherman dhe drejtohet nga regjisori iranio-danez Ali Abbasi.

“Në kohën e trazirave, ka një tendencë për të parë nga brenda, për të varrosur kokën thellë në rërë dhe për të parë brenda dhe për të shpresuar për më të mirën, për të shpresuar që stuhia të largohet”, i tha Abassi audiencës në premierën e filmit.

“Por, stuhia”, vazhdoi Abassi, “nuk po largohet. Në fakt, stuhia po vjen. Kohët më të këqija do të vijnë”.

Abassi vazhdoi duke thënë se ai zgjodhi të bënte një film “për botën” përmes një historie për Trump, sepse “nuk ka asnjë mënyrë të mirë metaforike për t’u marrë me valën në rritje të fashizmit”.

“Ka vetëm rrugën e çrregullt, ka vetëm rrugën banale. Ekziston vetëm mënyra për të përballuar këtë valë në terrenet e veta në nivelin e saj”, tha ai.

“Nuk do të jetë e bukur, por mendoj se problemi me botën është se njerëzit e mirë kanë heshtur për një kohë të gjatë”, shtoi ai.

Filmi përfshin një përshkrim të marrëdhënies së Trump me gruan e tij të parë, Ivana, dhe divorcin e tyre.

Një skenë e ish-presidentit që i nënshtrohej liposuksionit tërhoqi gulçime të dëgjueshme nga publiku.

“Ne do të ngremë një padi për të adresuar pohimet haptazi të rreme nga këta filmbërës të pretenduar. Këto mbeturina janë një trillim i pastër që sensacionalizon gënjeshtrat që janë hedhur poshtë prej kohësh”, tha Steven Cheung, një zëdhënës i fushatës së Trump, në një deklaratë për CNN.

“Ky ‘film’ është shpifje e pastër me qëllim të keq, nuk duhet të shohë dritën e ditës dhe nuk meriton as një vend në seksionin e filmave të suksesshëm”, shtoi Cheung.

Maria Bakalova luan të ndjerën Ivana Trump, e cila vdiq në vitin 2022. Martin Donovan, Catherine McNally dhe Charlie Carrick, ndër të tjera, përfundojnë kastin.

Data e publikimit të filmit ende nuk është shpallur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore