Sport

Tetë lojtarët e Real Madrid të cilëve u skadon kontrata: Kush do të qëndrojë?


Në fillim të verës së kaluar, drejtuesit e Real Madrid mbyllën rinovimet e kontratave të Vinicius Jr, Rodrygo dhe Eder Militao, të cilat konsideroheshin nga Valdebebas si shtresat më urgjente për t’u siguruar.

Së shpejti do të nisin negociatat për zgjatjen e kontratës deri në tetë lojtarë të skuadrës aktuale të ekipit të parë. Jo të gjithë do të vazhdojnë me Real Madrid-in.

Rinovimi i nevojshëm dhe gradual i skuadrës kërkon largimin e disa prej tyre. Dhe gjithçka aktualisht po studiohet dhe analizohet nga të gjithë drejtuesit e klubit.

I pari është Andriy Lunin, i cili duke vazhduar edhe një sezon në skuadrën e parë ka mundësi të vazhdojë kontratën, e cila përfundon në qershor. Nacho është i radhës në listë. Rasti i tij është shumë i ngjashëm me atë kur Guti tha: “Çdo vit më sjellin një në pozicionin tim, por unë përfundoj duke luajtur”.

Klubi e ka të qartë se vazhdimësia e tij është pa dyshim. Ai ka qenë në Madrid gjatë gjithë karrierës së tij dhe është një pjesë e qëndrueshme e ekipit.

Deri në tre mesfushorë janë pothuajse pa kontratë. Luka Modric dhe Toni Kroos kanë në dorë të ardhmen e tyre. Kroati tashmë ka thënë se nuk po mendon për pension dhe këtë e dëshmon në çdo ndeshje.

Nuk ka asgjë të re me lojtarin gjerman. Ai e di që klubi e dëshiron dhe kërkon të mos zhgënjejë, kështu që do të vazhdojë nëse ndihet mirë.

Dani Ceballos nuk ka marrë asnjë ofertë rinovimi për momentin, pavarësisht se sa është folur dhe ideja e Madrid-it është që ai të largohet nga klubi në fund të sezonit, nëse nuk bën vërtet përshtypje. Situata e tij mbetet e njëjtë me atë të verës.

Karim Benzema konsiderohet tashmë i rinovuar. Të gjitha planet e Real Madrid-it janë që francezi të qëndrojë deri në vitin 2024. Mirëkuptimi mes Florentino Perez dhe Benzema është absolut.

Marco Asensio është në të njëjtën situatë si Ceballos. Pa propozim rinovimi dhe pa asnjë sugjerim vazhdimësie. Të paktën ai ka mbështetjen e Carlo Ancelotti dhe Luis Enrique. Mariano Diaz, i fundit në listën e lojtarëve, nuk do të vazhdojë përtej 30 qershorit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore