Lajme

Tesla prezanton robotin e saj me çmim prej më pak se 20 mijë euro


Miliarderi Elon Musk ka prezantuar prototipin më të fundit të një roboti që po zhvillohet nga kompania e tij e makinave elektrike Tesla.

Optimus u shfaq në skenë në një event, ku bëri me dorë audiencën dhe ngriti gjunjët.

CEO tha se roboti ishte në proces pune, por mund të jetë në shitje për publikun pas disa vitesh.

Njerëzve iu shfaq një video ku shihet Optimus duke kryer detyra të thjeshta, të tilla si ujitja e bimëve, mbajtja e kutive dhe ngritja e shufrave metalike.

Musk tha se robotët do të prodhohen masivisht, me një kosto më të ulët se 20,000 dollarë (17,900 £) dhe do të jenë të disponueshëm në tre deri në pesë vjet.

Shefi i Tesla-s foli për “një të ardhme me bollëk” përpara.

“Është me të vërtetë një transformim themelor i qytetërimit siç e njohim ne,” vazhdoi ai.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore