Lajme

Tesla nxjerr në SHBA versione më të lira Model S dhe Model X


Tesla ka nxjerrë në treg variantet më të lira të sedanit të saj Model S dhe Model X SUV me diapazon më të shkurtër lëvizjeje në SHBA.

Me këtë lëvizje, kompania po kërkon të rrisë shitjet pasi kostot e larta të huamarrjes pengojnë kërkesën për automjete të shtrenjta elektrike.

Tanimë Tesla ka ulur çmimet e automjeteve të saj në SHBA, Kinë dhe tregje të tjera pasi e vendos rritjen e shitjeve përpara marzheve të fitimit, të cilat janë ende në nivele më të larta midis prodhuesve të automjeteve.

Kompania ka ofruar gjithashtu stimuj të tjerë për të reduktuar inventarin në një strategji që shefi ekzekutiv Elon Musk ka thënë se ishte pjesë e librit të recesionit të Tesla-s.

Modelet e reja S dhe X të gamës standarde kushtojnë përkatësisht 78 mijë e 490 dhe 88 mijë e 490 dollarë.

Ato janë 10 mijë dollarë më të lira se modelet e mëparshme me çmimin më të ulët dhe janë të disponueshme për dorëzim midis shtatorit dhe tetorit.

Prodhuesi më i vlefshëm i automjeteve në botë ka thënë muajin e kaluar se të ardhurat operative dhe të ardhurat ishin nën presion nga çmimi mesatar i ulët i shitjes dhe shitjet më të vogla të modeleve të tij më të shtrenjta.

Në tremujorin e dytë, shiti 19% më shumë Model X dhe S, automjetet e saj më të vjetra në treg, nga një vit më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore