Lajme

Tesla ka filluar prodhimin e kamionçinës Cybertruck


Pas një vonese dyvjeçare, prodhuesi i automjeteve Tesla ndërtoi Cybertruck-un e tij të parë në fabrikën e automjeteve elektrike në Austin, Texas.

Këtë e bëri të ditur kompania në Twitter, raporton “Bloomberg”.

“Cybertruck i parë i ndërtuar në Giga Texas (fabrika e Tesla në Austin – red.)”, shkroi kompania, duke shtuar një foto të kamionçinës së re me punonjësit.

Themeluesi i Tesla-s, Elon Musk prezantoi një kamionçinë në vitin 2019.

Që atëherë, kompania ka shtyrë datat e prodhimit dhe vitin e kaluar Musk përmendi mungesën e furnizuesve të komponentëve si arsyen për shtyrjen e lëshimit të Cybertruck në 2023.

Zbulimi i Cybertruck mund ta vendosë Tesla-n në një nga segmentet më fitimprurëse të tregut amerikan për automjetet elektrike dhe rivalët elektrikë rivalë nga Ford Motor (FN) dhe Rivian Automotive (RIVN.O), që të dyja kanë prodhuar modele në numër të kufizuar deri tani.

Dërgesat globale të Tesla-s u rritën me 83 për qind në tremujorin e dytë të 2023-it pasi kompania shtoi kapacitetin e prodhimit dhe rriti prodhimin në fabrikën e saj në Austin, Texas, SHBA.

Në janar, u bë e ditur se Tesla Inc planifikon të fillojë prodhimin e pickup-it të saj elektrik Cybertruck deri në fund të tremujorit të parë të vitit 2023, në vend të fundit të vitit 2022, siç ishte planifikuar më parë.

Pikapi elektrik Cybertruck i Tesla-s po rritet në çmim nga çmimi i tij i njoftuar më parë, por nuk janë bërë të ditura specifika.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore