Teknologji

Tesla: Cybertruck do të azhornohet


Më shumë se një vit ka kaluar që kur Tesla zbuloi versionin e parë të Cybertruck. Që atëherë kompania ka qenë kryesisht e heshtur në lidhje me planet për kamionçinën e saj elektrike (Cybertruck).

Por, drejtori ekzekutiv i firmës, Elon Musk tha se një version i azhurnuar i Cybertruck mund të vijë së shpejti.

Të shtunën, Gary Black, ish drejtori ekzekutiv i Aegon Asset Management, shkroi në Twitter:

“@elonmusk – ka ndonjë përditësimin për datën e daljes në treg të Cybertruck? A ka ndonjë tipar apo veçori interesante? Po presim me padurim”.

Musk u përgjigj, duke thënë se Tesla “ndoshta” do të njoftonte klientët në lidhje me Cybertruck në tremujorin e dytë. Ai gjithashtu shkroi se kamionçina do të ndërtohet në fabrikën e kompanisë në Teksas.

Tesla zbuloi versionin e parë të Cybertruck në nëntor të 2019-ës.

Gjatë prezantimit, një anëtar i personelit të kompanisë goditi me çekan anët e kamionçinës. Mjeti nuk u dëmtua.

Por, prova e xhamave, të supozuara si të pathyeshme, nuk shkoi ashtu si duhet.

Një top metalik, i hedhur në dritare, i theu ato.

Musk kohët e fundit pranoi se Tesla ka probleme të cilësisë.

Në vitin 2018, këshilltari i inxhinierisë Sandy Munro tha se Modeli 3 fillimisht kishte “defekte që zakonisht ndodhin makinat Kia në vitet ’90”.

Modeli aktual i Cybertruck vështirë se i ngjan një kamionçine tradicionale, me kënde të mprehta futuristike që duket si diçka nga filmi fantashkencë, “Recall Total”.

Sipas faqes zyrtare të Tesla-s, versioni bazë i Cybertruck fillon me 39 mijë e 900 dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore