Lajme

Tensioni “kap” qiellin: Rusia mbyll hapësirën ajrore pranë kufirit me Ukrainën


Në mesin e zhvillimeve të vrullshme Rusia ka mbyllur hapësirën ajrore pranë kufirit me Ukrainën për fluturimet civile.

Ndërkaq Aeroporti i Kharkiv-it u mbyll para mëngjesit.

Një njoftim i tillë (NOTAM) është lëshuar gjithashtu edhe për Dnipro-n.

Ai i Kharkiv-it, sipas të dhënave nga terreni, është një mbyllje e përkohshme për momentin, jo e përhershme.

Kjo, sigurisht pasi çdo NOTAM është subjekt i përditësimit ose ndryshimit.

Kharkiv, për të cilin zyrtarët amerikanë sot kanë pretenduar se tani është në diskutim, është një qytet me mbi 1.4 milionë banorë. Është më e populluar se e gjithë Estonia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore