Sport

Telenovela “Djokovic” nuk merr fund


Novak Djokovic, numri një i botës në tenisin për meshkuj, është arrestuar dhe vendosur në paraburgim nga zyrtarët e imigracionit në Melburn.

Lajmi u njoftua nga agjencia australiane e lajmeve AAP.

Edhe pse viza e yllit të tenistit serb iu anulua për herë të dytë të premten, ai u arrestua vetëm pasi u dëgjua nga zyrtarët e emigracionit të shtunën.

Një fuoristradë gri dhe një fugon i bardhë u larguan nga zyra e avokatit të tij pak para orës 15:00.

Ylli i tenisit, i cili nuk është i vaksinuar kundër COVID-19, ka të ngjarë të mbahet në paraburgim imigracioni gjatë natës.

Kjo, përpara një seance të planifikuar në Gjykatën Federale të Melburnit.

Një seancë procedurale u mbajt në Melburn të shtunën në mëngjes për çështjen e vizave Djokovic.

Kampioni serb paraqiti një apel kundër anulimit të vizës së tij të dytë pasi Ministri i Emigracionit Alex Hawke e anuloi atë për arsye shëndetësore.

Serbi nuk mund të dëbohet përderisa vijon mosmarrëveshja ligjore.

Në seancën e së shtunës, avokatët diskutuan nëse çështja duhet të mbahet para një jurie.

Orari i seancës për të dielën është caktuar dhe seanca është përditësuar.

Ylli 34-vjeçar i tenisit, i cili ishte planifikuar të luante në Australian Open duke filluar nga e hëna në Melburn, do të marrë pjesë në seancën dëgjimore të së dielës.

Australian Open është shumë më e rëndësishme se çdo lojtar. Këto ishin fjalët e kampionit spanjoll Rafael Nadal i cili komentoi situatën e Novak Djokovic në Australi.

“Jam paksa i lodhur nga e gjithë situata. Nëse ai do të lejohet të luajë, shumë mirë. Nëse ai nuk luan, Australian Open do të mbetet një turne i madh, me ose pa të”, shtoi spanjolli.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore