Lajme

Telefonata Biden-Netanyahu: “SHBA-të nuk do të mbështesin një kundërsulm të mundshëm të Izraelit kundër Iranit”


Joe Biden ndoqi shiun e dronëve që ra mbi Izraelin nga Dhoma e Situatave ku mbërriti me nxitim rreth orës 17:00 me orën lokale, 23:00 tek ne, pasi ndërpreu me nxitim fundjavën e pushimit që kishte menduar për vete në shtëpinë e tij në plazh në Delaware.

Në mbështetje të tij janë bashkëpunëtorët e tij më të afërt: Sekretari i Shtetit Antony Blinken, kreu i Pentagonit Lloyd Austin, shefi i shtabit të forcave të armatosura Charles Brown, kreu i Këshillit të Sigurimit Jake Sullivan, drejtori i CIA-s Bill Burns, ajo e Inteligjencës Kombëtare, Avril Haines dhe gjithashtu Zëvendës Presidentja Kamala Harris në videokonferencë nga Kalifornia.

Në kontakt të vazhdueshëm me kabinetin e luftës të mbledhur në Kirya, në qendër të Tel Avivit, të udhëhequr nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ku ishte gjithashtu gjenerali Erik Kurilla, kreu i komandës qendrore të SHBA-së dërguar nga Biden për të koordinuar përgjigjen me aleatët, të pranishëm (dhe gjithashtu për të moderuar një kundër-reagim të mundshëm izraelit).

Ndërkohë, sistemet amerikane të mbrojtjes në terren – duke përfshirë ato të montuara në shkatërruesin Dwight Eisenhower të pajisur me sistemin e mbrojtjes raketore Aegis – kanë ndihmuar në kapjen e të paktën gjysmës së predhave të lëshuara nga Teherani direkt nga territori i tij dhe, në një përpjekje të koordinuar, gjithashtu përmes vendosjeve në Jemen dhe Irak.

Një total i llogaritur më pas në 185 dronë, 36 raketa lundrimi, 110 raketa tokë-ajër.

Për të kapur këto të fundit, nga e njëjta aeroplanmbajtëse e cila ndodhet në pjesën veriore të Detit të Kuq dhe po shkon drejt Suezit, u ngritën edhe katër avionë luftarakë amerikanë.

Prandaj, kjo ishte një përfshirje e drejtpërdrejtë amerikane, pavarësisht paralajmërimeve të iranianëve (“don’t f-k with us and we don’t f-k with you” ) si e përmblodhi me ngjyra një oficer i ushtrisë duke folur për Axios. Pak a shumë “nëse qëndroni larg, nuk do t’i ndodhë asgjë”,  përsëritur kjo gjatë natës edhe misionit iranian në Kombet e Bashkuara.

Nga ana tjetër, Biden ishte përpjekur të shmangte kërkesën e ndërmjetësimit të disa shteteve arabe, madje edhe të Kinës deri në fund, për të mos përfunduar i përfshirë në një luftë më të gjerë disa muaj para zgjedhjeve, mbi të cilat tashmë po rëndon hija e luftës së Gazës.

Në të njëjtën kohë duke përsëritur angazhimin e tij për mbrojtjen e aleatit, pavarësisht mosmarrëveshjeve të javëve të fundit.

“I dënoj këto sulme në mënyrën më të fortë të mundshme”, tha presidenti në deklaratën zyrtare të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

“Me kërkesën time, për të mbështetur mbrojtjen e Izraelit, ushtria amerikane zhvendosi avionët e mbrojtjes nga raketat balistike dhe shkatërruesit në rajon gjatë javës së kaluar. Falë këtyre dislokimeve dhe aftësive të jashtëzakonshme të ushtrisë sonë, ne kemi ndihmuar Izraelin të rrëzojë pothuajse të gjithë dronët dhe raketat që vijnë”.

Dëmi ishte, për fat të mirë, i kufizuar: sipas zëdhënësit ushtarak izraelit Daniel Hagati, vetëm një bazë ushtarake në rajonin jugor të Nagevit u dëmtua lehtë nga raketat që e goditën atë.

Një lloj dëmi që diplomatët evropianë kishin thënë tashmë në orët e mëparshme se Izraeli do ta toleronte.

Dhe ka pasur vetëm një të plagosur, një vajzë beduine 10-vjeçare, e goditur në kokë nga predha.

Me sa duket nuk ka vdekje: shumica e përgjimeve ndodhën jashtë kufijve të Izraelit.

Rreth tre orë pasi filluan “zjarret”, misioni i Iranit në OKB deklaroi se sulmi kundër Izraelit ishte një përgjigje ” ndaj agresionit izraelit kundër ambienteve tona diplomatike në Damask”. Dhe se mund të “konsiderohet i përfunduar”, duke deklaruar de fakto se sinjali ishte dhënë me operacionin e mirëkalibruar dhe se konflikti nuk synohej të përhapej më tej.

Megjithatë, ambasadori izraelit në OKB, Gilad Erdan, sulmoi menjëherë më pas, duke treguar me gisht: “Irani ka shkelur Kartën e OKB-së dhe ka dëshmuar se përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë globale. Ku është dënimi ndaj tij?” shkroi ai në X drejtuar Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres.

Vendi i tij kërkoi menjëherë më pas një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të “dënuar shkeljet serioze” dhe “përcaktimin e Gardës Revolucionare si një grup terrorist” pasi kapi gjithashtu një anije me kontejnerë, pronari i së cilës është me origjinë izraelite.

Në mbrëmjen e hershme amerikane, Biden – i cili pas një takimi fillestar më pas pati një të dytë me Këshillin e Sigurimit – foli në telefon me Netanyahun, duke e ftuar atë të mos përgjigjet ndaj sulmit.

“I thashë se Izraeli ka demonstruar një aftësi të jashtëzakonshme për të mbrojtur veten dhe për të mposhtur sulme të paprecedentë, duke u dërguar një mesazh të qartë armiqve të tij se ata nuk mund të kërcënojnë efektivisht sigurinë e Izraelit”, tha ai në një deklaratë me shkrim të Shtëpisë së Bardhë menjëherë pas.

Duke njoftuar: “Nesër do të mbledh liderët e G7 për të koordinuar një përgjigje të bashkuar diplomatike ndaj sulmit të pacipë të Iranit. Ekipi im do të angazhohet me homologët e tyre në të gjithë rajonin. Dhe ne do të mbetemi në kontakt të ngushtë me udhëheqësit izraelitë. Dhe ndërsa sot nuk kemi parë asnjë sulm kundër forcave apo objekteve tona, ne do të jemi vigjilentë ndaj të gjitha kërcënimeve dhe nuk do të hezitojmë të ndërmarrim të gjitha veprimet e nevojshme për të mbrojtur popullin tonë”.

Por në realitet burime nga Axios thonë se toni i bisedës ishte shumë më i fortë. Biden i ka thënë atij se nuk do të mbështeste një kundërsulm izraelit. “Ju fituat. Mbajeni fitoren”, i ka thënë, raportojnë disa dëshmitarë.

Sipas mediave të ndryshme amerikane, administrata ka frikë se Izraeli do të reagojë pa menduar për pasojat, frikë të cilën presidenti amerikan do ta kishte shprehur edhe privatisht.

Dhe në fakt edhe kreu i Pentagonit theksoi gjatë një bisede telefonike me homologun e tij Yoav Gallant: “Duhet të na informoni për çdo përgjigje të mundshme”.

Donald Trump, rivali elektoral i Bidenit, u hodh menjëherë në këtë çështje.

“Izraeli nën sulm: nuk do të kishte ndodhur kurrë me mua si president”, shkroi ai në rrjetin e tij social “Truth”.

Marrë nga La Repubblica, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore