Financa

Të pasurit duhet të taksohen deri 70%, thotë ekonomisti Stiglitz


Ekonomisti Joseph Stiglitz, fitues i çmimit Nobel, ka bërë thirrje që super të pasurit t’i nënshtrohen taksave deri në 70% për të ndihmuar në trajtimin e pabarazisë në rritje.

Stiglitz, i cili fitoi çmimin Nobel në ekonomi në vitin 2001 dhe ishte pionier i shumë ideve rreth globalizimit dhe pabarazisë, tha se futja e një norme speciale të tatimit mbi të ardhurat në mbarë botën prej 70% për fituesit më të lartë “do të kishte kuptim”.

“Njerëzit në krye mund të punojnë pak më pak nëse i taksoni më shumë. Por nga ana tjetër, shoqëria jonë fiton duke pasur një shoqëri më egalitare dhe kohezive”, tha ish-kryekonomisti i Bankës Botërore, 79 vjeç, për podcastin e Oxfam’s Equals.

Aktualisht, shkalla më e lartë e tatimit mbi të ardhurat në MB është 45% mbi të ardhurat vjetore mbi 150 mijë paund. Në SHBA, shkalla më e lartë e tatimit është 37% për fitimet mbi 539 mijë e 901 dollarë.

Stiglitz tha se ndërsa një rritje në normën më të lartë të të ardhurave do të ndihmonte të çonte në një shoqëri më të barabartë, vendosja e taksave mbi pasurinë mbi pasuritë e grumbulluara nga më të pasurit në botë gjatë shumë brezave do të kishte një ndikim edhe më të madh.

“Ne duhet ta taksojmë pasurinë me një normë më të lartë, sepse pjesa më e madhe e pasurisë është pasuri e trashëguar, për shembull – Walmarts të rinj, trashëguan pasurinë e tyre”, tha ai.

Ai i përshkroi propozimet e senatorit amerikan Elizabeth Warren për një taksë 2% për njerëzit me asete më shumë se 50 milion dollarë dhe 3% për ata me më shumë se 1 miliard dollarë si “shumë të arsyeshme” dhe tha se ata “do të bënin një rrugë të gjatë për të rritur të ardhura që mund të lehtësojnë disa nga problemet e vendit tonë”.

Stiglitz tha se pandemia e COVID-19 e kishte përkeqësuar pabarazinë në një shkallë “çuditëse”, duke argumentuar se “si ekspozoi pabarazitë globale dhe i përkeqësoi ato”.

“Në një periudhë ku kaq shumë njerëz e kishin jetën kaq të vështirë, me humbjen e vendeve të punës, tani duke u marrë me çmimet e ushqimeve dhe çmimet e naftës që po rriten, është tronditëse se sa njerëz dhe korporata të pasura u larguan si banditë”, tha ai.

Hulumtimi i publikuar nga Oxfam javën e kaluar tregoi se pothuajse dy të tretat e pasurisë së re të grumbulluar që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 1%. Organizata bamirëse zbuloi se më të mirat kishin fituar 26 trilion dollarë (21 trilion £) në pasuri të re deri në fund të vitit 2021. Kjo përfaqësonte 63% të pasurisë totale të re, me pjesën tjetër që shkonte për 99% të mbetur të njerëzve.

Oxfam tha për herë të parë në një çerek shekulli rritja e pasurisë ekstreme po shoqërohej me një rritje të varfërisë ekstreme. Organizata bamirëse tha se një taksë deri në 5% për multimilionerët dhe miliarderët e botës mund të mbledhë 1.7 trilion dollarë në vit, të mjaftueshme për të nxjerrë 2 miliardë njerëz nga varfëria dhe për të financuar një plan global për t’i dhënë fund urisë.

Më shumë se 200 anëtarë të elitës super të pasur javën e kaluar u bënë thirrje qeverive në mbarë botën që të “taksojnë ne, ultra të pasurit, tani” për të ndihmuar në adresimin e krizës së pabarazisë.

Grupi prej 205 milionerësh dhe miliarderësh, duke përfshirë trashëgimtaren e Disney-t, Abigail Disney dhe aktorin e Hulk, Mark Ruffalo, u bëri thirrje udhëheqësve botërorë dhe drejtuesve të biznesit që takohen në Davos për Forumin Ekonomik Botëror që të vendosin urgjentisht taksat e pasurisë për të ndihmuar në trajtimin e “pabarazisë ekstreme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore