Lajme

Të paktën 6 të vrarë nga një shpërthim pranë Ministrisë së Jashtme të Afganistanit


Një sulm vetëvrasës jo shumë larg Ministrisë së Jashtme të Afganistanit ka vrarë të paktën gjashtë civilë dhe ka plagosur disa të tjerë.

Sulmuesi ishte në shënjestër të forcave afgane, por eksplozivët që ai mbante shpërthyen dhe “vranë gjashtë civilë dhe plagosën disa të tjerë”, tha zëdhënësi i ministrisë Abdul Nafy Takor të hënën në Twitter.

Zëdhënësi i policisë së Kabulit Khalid Zadran tha se një sulmues vetëvrasës u identifikua në një pikë kontrolli të sigurisë pranë ministrisë.

“Në sheshin Malik Asghar një sulmues vetëvrasës përpara se të arrinte objektivin u identifikua në një pikë kontrolli dhe u vra, por eksplozivi i tij shpërtheu”, tha ai.

Ky i fundit nuk e përmendi objektivin, por shpërthimi ndodhi në një zonë të frekuentuar në qendër të qytetit pranë një postblloku që ruan një rrugë shumë të fortifikuar që strehon disa ndërtesa qeveritare, duke përfshirë Ministrinë e Jashtme.

Zadran tha se të paktën tre anëtarë të forcave të sigurisë talebanë ishin në mesin e të plagosurve.

Një spital i drejtuar nga një OJQ italiane tha se priti disa pacientë në qendrën e tij kirurgjikale në kryeqytetin Kabul të specializuar në trajtimin e viktimave të luftës së gjatë në Afganistan.

Një postim në Twitter nga OJQ-ja tha se të paktën një fëmijë ishte në mesin e të plagosurve. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë deri më tani.

Dy dëshmitarë i thanë agjencisë së lajmeve “Reuters” se dëgjuan zhurmën e një shpërthimi të madh pranë zonës së fortifikuar që është shtëpia e disa ndërtesave qeveritare dhe ambasadave të huaja.

Kabuli dhe zona të tjera urbane janë goditur nga sulme muajt e fundit, disa prej të cilave janë marrë përsipër nga ISIL (ISIS).

Një shpërthim në janar vrau të paktën pesë persona dhe plagosi dhjetëra në Ministrinë e Punëve të Jashtme ndërsa punonjësit dolën nga ndërtesa në fund të ditës së tyre të punës.

Administrata talebane ka thënë se është e fokusuar në sigurimin e vendit dhe ka kryer disa bastisje kundër anëtarëve të dyshuar të ISIL në javët e fundit.

Incidenti i së hënës ndodhi rreth orës së drekës kur qyteti është veçanërisht i mbushur me njerëz pasi stafi i zyrës qeveritare niset herët për ditën gjatë muajit të agjërimit islamik të Ramazanit.

Mediat lokale raportuan se të gjitha rrugët që të çonin në skenën e shpërthimit ishin të rrethuara nga policia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore