Lajme

Të paktën 38 persona kanë humbur jetën nga zjarret në veri të Algjerisë


Zjarrfikësit algjerianë po luftonin të enjten me një varg zjarresh, të ndezura nga thatësira dhe një valë e të nxehtit, që kanë vrarë të paktën 38 njerëz dhe kanë lënë shkatërrim pas tyre.

Zjarret vdekjeprurëse të pyjeve janë kthyer në një plagë të përvitshme në vendin e Afrikës së Veriut.

Sipas burimeve të shumta, duke përfshirë gazetarët lokalë dhe shërbimin zjarrfikës, të paktën 38 njerëz janë vrarë, kryesisht në provincën El Tarf pranë kufirit lindor të Algjerisë me Tunizinë, e cila arriti temperaturat 48 gradë Celsius.

Të paktën 200 persona të tjerë kanë pësuar djegie ose probleme të frymëmarrjes nga tymi, sipas mediave algjeriane.

Një gazetar në El Tarf përshkroi skena të shkatërrimit në rrugën për në El Kala në verilindjen e largët të vendit.

“Një tornado zjarri fshiu gjithçka brenda disa sekondash”, tha ai për AFP me telefon.

“Shumica e atyre që vdiqën ishin të rrethuar ndërsa vizitonin një park të kafshëve të egra”.

Shërbimet e urgjencës ende po luftonin me një flakë rreth liqenit Tonga, tha ai.

Një ekip i AFP-së në El Kala raportoi një erë të fortë tymi dhe tha se autoritetet kishin frikë se erërat e forta mund të shkaktonin shpërthimin e zjarreve të reja.

Ata gjithashtu panë dëme të mëdha në parkun e kafshëve të egra dhe një dëshmitar, i cili kërkoi të mos përmendet emri, tha se 12 njerëz ishin djegur për vdekje në autobusin e tyre ndërsa ata u përpoqën të arratiseshin.

Disa rrugë në zonë janë mbyllur.

Televizioni shtetëror raportoi të enjten në mëngjes se kryeministri Ayman Benabderrahmane po vizitonte zonën.

Zjarrfikësit po luftonin gjithashtu me një zjarr të madh në zonën malore të Souk Ahras, tha një gazetar në zonë për AFP.

Ai përshkroi skena paniku në qytetin me gjysmë milioni banorë, ku afro 100 gra dhe 17 foshnja të porsalindura duhej të evakuoheshin nga një spital pranë pyllit.

Televizioni algjerian tregoi njerëz që iknin nga shtëpitë e tyre të djegura, gra që mbanin fëmijë në krahë. Raportet e mediave lokale thanë se 350 njerëz ishin larguar nga shtëpitë e tyre.

Rreth 39 vatra zjarri po shkatërronin pjesë të ndryshme të Algjerisë veriore, sipas shërbimit zjarrfikës, dhe ekzistonte frika se erërat e nxehta mund të nxisnin zjarre të reja që autoritetet nuk janë të pajisura mirë për t’i luftuar.

Pemë të djegura nga zjarret kanë shkatërruar 100 mijë hektarë pyje dhe tokë bujqësore në veri të Algjerisë.

Skenat ngjallën frikën e një përsëritjeje të zjarreve vitin e kaluar, të cilat vranë të paktën 90 njerëz dhe shkatërruan 100 mijë hektarë (247 mijë hektarë) pyje dhe tokë bujqësore në veri të vendit.

Katastrofa e vitit të kaluar provokoi kritika të ashpra të autoriteteve për mungesën e avionëve zjarrfikës.

Ekspertët kanë bërë thirrje për një përpjekje të madhe për të forcuar kapacitetin zjarrfikës të vendit më të madh të Afrikës, i cili ka më shumë se 4 milion hektarë pyje.

Algjeria kishte rënë dakord të blinte shtatë avionë zjarrfikës nga firma spanjolle Plysa, por e anuloi kontratën pas një mosmarrëveshjeje diplomatike mbi Saharën Perëndimore në fund të qershorit, sipas uebsajtit të specializuar Mena Defense.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore