Lajme

Të paktën 12 kriminelë të dyshuar rrihen për vdekje dhe digjen në kryeqytetin e Haitit


Përplasja e Haitit drejt krizës humanitare dhe gjakderdhjes ka sjellë momentin e fundit të tmerrit.

Të paktën një duzinë kriminelë të dyshuar u rrahën për vdekje dhe u dogjën në mes të ditës në rrugët e kryeqytetit, Port-au-Prince.

Pamjet e tmerrshme të incidentit treguan burrat e gjakosur duke u detyruar të shtriheshin në asfalt nga policia e armatosur përpara se kalimtarët të grumbullonin goma sipër tyre, t’u hidhnin benzinë dhe t’u vinin zjarrin.

Një dëshmitar ka treguar se turma kapi viktimat nga policia pasi ato u ndaluan në lagjen Canapé-Vert të Port-au-Prince dhe vazhduan t’i rrihnin dhe i vranë me gurë përpara se t’i digjnin trupat e tyre.

Qindra shikues u dyndën në vendngjarje për të parë sulmin makth.

Në një deklaratë të postuar në Facebook, policia kombëtare e Haitit ka bërë me dije se oficerët e saj kishin përgjuar një grup kontrabandistësh të dyshuar që udhëtonin me një minibus, por më pas më shumë se 12 prej atyre burrave “për fat të keq u linçuan nga anëtarët e popullatës”.

Një video shoqëruese tregoi pistoletat që policia tha se ishin sekuestruar me viktimat.

E gjitha erdhi pasi kriza tashmë dramatike sociale, politike dhe humanitare e Haitit u intensifikua edhe më tej.

Në vetëm gjashtë ditë, midis 14 dhe 19 prillit, gati 70 njerëz u vranë në përleshjet që përfshinin bandat në lagjen më të madhe të Port-au-Prince, Cité Soleil, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Rreth 40 nga të vdekurit u qëlluan ose u goditën me thikë. Të paktën dy ishin fëmijë.

Gjendja e dëshpëruar e Haitit i ka rrënjët në qindra vjet shfrytëzim dhe ndërhyrje të huaj, dekada të sundimit të korruptuar dhe diktatorial nën dinastinë Duvalier dhe një seri fatkeqësish natyrore shkatërruese, duke përfshirë një tërmet të vitit 2010 që rrafshoi kryeqytetin e Haitit dhe vrau më shumë se 200 mijë njerëz.

Por kriza aktuale u intensifikua në vitin 2021 kur presidenti i Haitit, Jovenel Moïse, u vra në rezidencën e tij në Port-au-Prince.

Prej asaj kohe, bandat e fuqishme politikisht kanë komanduar më shumë se 60 për qind të kryeqytetit, elementë të forcës policore të uritur nga burimet kanë shkuar në revoltë të hapur dhe politika e vendit është konsumuar nga luftimet e brendshme.

Që nga janari, vendi, i cili është qeverisur nga ish-kryeministri Ariel Henry që nga vrasja e Moïse, i mungonte një zyrtar i vetëm qeveritar i zgjedhur në mënyrë demokratike.

Është e paqartë se kur do të mbahen zgjedhjet e reja presidenciale. E fundit ndodhi gati shtatë vjet më parë, në nëntor 2016.

Muajin e kaluar u raportua se diplomati veteran britanik Jonathan Powell, i cili luajti një rol kyç në bisedimet e paqes në Irlandën e Veriut që çuan në marrëveshjen e së Premtes së Mirë të vitit 1998, ishte përfshirë në përpjekjet për të thyer bllokimin politik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore