Muzikë

Taylor Swift arrin statusin e miliarderes në mes të “Eras Tour” dhe suksesit të filmit


Këngëtarja, Taylor Swift ka arritur zyrtarisht statusin e miliarderes falë koncerteve dhe filmave të saj jashtëzakonisht të suksesshëm të “Eras Tour”, vlerës së muzikës së saj të re dhe ribotimit të albumeve të saj të mëparshme në studio.

Të enjten e 26 tetorit, revista Bloomberg, një organizatë e lajmeve financiare, ndau një artikull duke deklaruar se ylli i hitit “Shake It Off”, 33 vjeçe, ishte bashkuar me artistët miliarderë të tjerë si Rihanna dhe Jay-Z.

Gazeta i dha një vështrim të thellë financave të Swift-it dhe rrugës së saj drejt statusit miliarder, madje duke e vlerësuar atë si “një nga artistët e paktë të regjistrimit që ndërtoi një pasuri 10-shifrore pothuajse tërësisht nga muzika e saj”.

Pasuritë e Rihanna-s erdhën kryesisht përmes linjave të saj “Fenty Beauty” dhe veshjeve, ndërsa Jay-Z e bëri atë të madhe përmes një sërë investimesh, biznesesh dhe përpjekjesh që nuk lidhen të gjitha me muzikën e tij.

Jay Z.

Sipas Bloomberg, pasuria e saktë neto e Swift është 1.1 miliardë dollarë, shkruan Entertainment Tonight, transmeton AlbanianPost.

Ky numër erdhi nga një analizë e katalogut të saj muzikor, shitjeve të mallrave, të ardhurave nga turneu dhe më shumë.

Nuk është e vështirë të shihet se sa një gjurmë ekonomike kanë këngëtarja dhe fansat e saj. Është raportuar se vetëm shitjet e biletave në Amerikën e Veriut për turneun “Eras” arritën shifrën 2.2 miliardë dollarë.

Bloomberg Economics vlerëson se në total, 53 koncertet në SHBA nga turneu i kanë shtuar 4.3 miliardë dollarë produktit të brendshëm bruto të vendit.

Sa i përket një përmbledhjeje se nga vijnë dollarët e Swift-it, media financiare zbuloi se më shumë se tre të katërtat e vlerës së saj neto bazohet në vlerën e muzikës që ajo ka lëshuar që nga viti 2019 (400 milionë dollarë) dhe shitjet e biletave (370 milionë dollarë).

Pjesa e mbetur prej 330 milionë dollarësh rrjedh nga fitimet e saj nga YouTube dhe Spotify (120 milionë dollarë), vlera e pesë pronave të saj personale (110 milionë dollarë) dhe të ardhurat e saj muzikore (80 milionë dollarë).

Taylor Swift.

“Përveç të qenit një talent brezash, Taylor Swift është një ekonomiste e shkëlqyer”,  tha Carolyn Sloane, një ekonomiste e punës në Universitetin e Çikagos.

“Taylor ka ide të shkëlqyera, është në gjendje të shkallëzojë idetë e saj dhe duket se është mjaft e vigjilente”, ka shtuar ajo.

Në fundjavën e hapjes, filmi fitoi 92.8 milionë dollarë dhe ishte fituesi më i madh në arkë për dy javë rresht.

“Taylor Swift: The Eras Tour” – një eksperiencë gati tre orëshe në teatër – ka thyer gjithashtu një mori rekordesh të tjera, duke përfshirë filmin e parë të koncertit që ka kaluar 100 milionë dollarë në arkë.

Në qershor, vetëm tre muaj pas fillimit të turneut Eras, Forbes zbuloi një listë të grave më të pasura të bëra vetë në Amerikë, duke e vendosur këngëtaren e “Karma” në vendin e 34-të në listë dhe duke vlerësuar vlerën e saj neto në 740 milionë dollarë.

Ajo u parapri nga vetëm një muzikante tjetër, Rihanna, në listë.

RIhanna.

Këngëtarja e “Rude Boy” u rendit e 20-ta dhe vlerësohej me 1.4 miliardë dollarë për muzikën dhe bizneset e saj.

Është e paqartë se si do të ndryshojë ky numër pasi këngëtarja pritet të dalë në rrugë për një turne dhe të publikojë muzikë të re në vitin 2024.

Sa i përket Swift-it, fama e saj – dhe pasuria – pritet të rritet vetëm pasi ajo përgatitet të niset në datat e turneut në Amerikën e Jugut më vonë në vjeshtë, përpara se të shkojë në Azi, Australi dhe Evropë në vitin 2024.

Ekspertët thonë se merita i takon lëvizjeve të saj të kujdesshme dhe të përpunuara me katalogun dhe sipërmarrjet e saj muzikore që ajo ka mundur të arrijë momentin historik të miliarderit kaq herët në karrierën e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore