Sport

Tatum: Jam një nga basketbollistët më të mirë në botë


Të enjten mbrëma, Jayson Tatum ishte i rëndësishëm për të ndihmuar Boston Celtics të forconin një ndeshje të 7-të të serisë së tyre gjysmëfinale të playoff-it të Konferencës Lindore kundër Philadelphia 76ers, duke fituar 95-86.

Tatum filloi shumë ngadalë, por e ktheu atë vonë me një çerekun e katërt të shkëlqyer. Në përgjithësi, ai shënoi 19 pikë në fitore, 16 prej tyre në të katërtin.

I pyetur më pas se si arriti të gjente formën e tij, ai shpjegoi se shokët e tij i dhanë besimin.

“Me përulësi, unë jam një nga basketbollistët më të mirë në botë”, deklaroi ai në intervistën pas ndeshjes.

“Unë kaloj nëpër vështirësi dhe kaloj nëpër rënie, sepse është një lojë e gjatë.

“Fatmirësisht, kam disa shokë të mirë të skuadrës që e mbajtën atë.

“Ata të gjithë më besojnë mua, duan që unë të vazhdoj të bëj pamje të mrekullueshme. Ata e dinë se do të bjerë.

“Pra, bëhet fjalë për të vazhduar ndikimin e lojës në mënyra të tjera.

“E gjithë ajo që ka rëndësi është që ne të jemi një këtë lojë, duke i dhënë vetes një tjetër shans ndërsa kthehemi në shtëpi”.

Siç tha Tatum, tani Bostoni mund të kthehet në shtëpi për ndeshjen 7, pasi ka rikuperuar avantazhin e shtëpisë.

Kjo ka qenë një seri e çuditshme, megjithatë, pasi është 3-3, por secila skuadër ka fituar dy ndeshje në rrugë deri më tani dhe vetëm një në shtëpi.

Ndeshja vendimtare do të zhvillohet në Boston, në TD Garden, të dielën, por koha mbetet ende për t’u vendosur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore