Pajisje

Tastierat e lojërave vs tastierave zakonshme


E keni pyetur ndonjëherë veten pse disa njerëz shpenzojnë qindra dollarë për një tastierë lojrash? A ndryshojnë nga tastierat e zakonshme? Le të diskutojmë ndryshimet  për të parë se cila mund të jetë më e mirë për ju.

Çfarë është një tastierë lojrash?

Një tastierë lojrash është një tastierë e qëndrueshme, me performancë të lartë, e projektuar mirë për lojëra. Të pajisura me drita RGB, këto tastiera janë zakonisht mekanike, që do të thotë se janë më të lehtat për t’u shtypur. Nuk duhet të ushtroni presion që çelësat të regjistrohen, duke ju lejuar të shkruani më shpejt dhe pa lodhje.

Ata kanë gjithashtu çelësa shtesë, të quajtur çelësa makro, të cilët mund t’i programoni për të kryer veprime të caktuara në lojëra.

Tastierat e lojërave janë pothuajse gjithmonë më të shtrenjta se tastierat e zakonshme. Ato të mira mund të fillojnë nga 50 dollarë dhe të shkojnë përtej 200 dollarëve.

Sidoqoftë, nëse po kërkoni një opsion më të lirë për përdorim të përgjithshëm të kompjuterit, çdo tastierë e zakonshme që kushton rreth 20-30 dollarë do të funksionojë mirë.

Tastierat e lojërave të markës zakonisht vijnë me softuer, si iCUE, për të personalizuar pajisjen sipas dëshirës tuaj. Kjo përfshin gjithçka nga rimarrëveshja e tasteve, rregullimi i ndriçimit RGB, krijimi i profileve dhe më shumë. Ndërsa tastiera juaj standarde ju lejon vetëm të shkruani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore