Lajme

Tanket izraelite avancojnë në Rafah teksa palestinezët e arratisur përballen me vdekjen dhe urinë


Tanket izraelite u futën në pjesën perëndimore të Rafahut të enjten pasi qyteti u vu nën zjarr intensiv të helikopterëve, dronëve dhe artilerisë në atë që banorët e përshkruan si një nga bombardimet më të këqija të zonës deri më tani.

Sulmi në Rafah ka dëbuar më shumë se një milion palestinezë që ishin strehuar atje, duke i detyruar ata në zona me pak ose aspak akses në ushqim, ujë ose strehim. OKB-ja ka paralajmëruar se më shumë se një milion njerëz pritet të “përballen me vdekjen dhe urinë deri në mes të korrikut”.

Joe Biden kishte paralajmëruar se do të ndërpriste furnizimin me armë amerikane nëse Izraeli do të vazhdonte me një sulm në Rafah, pjesërisht për shkak të mungesës së një plani adekuat humanitar për të gjithë civilët që do të zhvendoseshin, por kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu dhe kabineti i tij i luftës nisën sulmin gjithsesi më shumë se një muaj më parë.

Administrata Biden ende nuk e ka ngadalësuar rrjedhën e armëve si përgjigje, duke argumentuar se Izraeli duhet të kryente ende “operacione të mëdha”.

Megjithatë, njerëzit që jetojnë në Rafah e përshkruan nivelin e luftimeve si shkatërrues.

“Kishte zjarr shumë intensiv nga avionë luftarakë, Apache [helikopterë] dhe katërkopterë, përveç artilerisë izraelite dhe luftanijeve ushtarake, të cilat të gjitha po goditnin zonën në perëndim të Rafahut”, tha një banor për Agence France-Presse.

Hamasi tha se luftëtarët e tij po luftonin me trupat izraelite në rrugët e qytetit, i cili shtrihet në kufirin jugor të Gazës me Egjiptin.

Shtëpia e Bardhë tani është e përqendruar në propozimin e pengjeve për armëpushim, të përshkruar nga Biden më 31 maj dhe të miratuar nga këshilli i sigurisë i OKB-së të martën.

Zyrtarët amerikanë thanë se propozimi ishte pranuar nga Izraeli, pavarësisht vërejtjeve të përsëritura nga Netanyahu duke u distancuar nga pjesët kryesore të marrëveshjes, më e rëndësishmja nga mekanizmi me të cilin një armëpushim do të bëhej një fund i përhershëm i luftës.

Hamasi i është përgjigjur propozimit me amendamente të sugjeruara, disa prej të cilave SHBA thotë se janë të negociueshme, dhe të tjera për të cilat këmbëngul se janë të papranueshme.

Duke informuar gazetarët në fillim të një samiti të G7 në Itali, këshilltari i sigurisë kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, mohoi që udhëheqja izraelite “e kundërshtoi ose u tërhoq” propozimin.

“Deri më sot, ata qëndrojnë pas propozimit që u vu në tryezë në fund të majit që Presidenti Biden e përshkroi në fjalimin e tij të 31 majit”, tha Sullivan.

“Unë mendoj se pohimi i Hamasit se ata e kanë pranuar atë propozim, në masën që po e thonë publikisht, nuk është i saktë”, shtoi ai.

Ndërsa disa amendamente janë të vogla, Sullivan tha: “Të tjerat nuk janë në përputhje me atë që prezantoi Presidenti Biden ose atë që përqafoi Këshilli i Sigurimit i OKB-së”.

“Qëllimi ynë është të kuptojmë se si punojmë për të kapërcyer boshllëqet e mbetura dhe për të arritur një marrëveshje”, tha ai.

Biden do të informonte liderët e tjerë në samitin e Pulias mbi përparimin e bisedimeve të armëpushimit, si dhe për situatën në kufirin Izrael-Liban, ku ritmi i luftimeve midis Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dhe Hezbollahut është përshkallëzuar ditët e fundit me sulme intensive me dron dhe raketa të Hezbollahut në objektivat e IDF. Izraeli ka thënë se do të përgjigjet “me forcë”.

Sullivan tha se Biden do t’u thoshte liderëve të G7-ës se dakordimi për një armëpushim në Gaza ishte i lidhur me arritjen e qetësisë në kufirin verior të Izraelit.

Në prag të samitit të G7, shefi i ndihmave humanitare të OKB-së, Martin Griffiths, u bëri thirrje udhëheqësve të shteteve të pasura anëtare të industrializuara që të veprojnë për të parandaluar urinë e shkaktuar nga njeriu në Gaza dhe Sudan.

“Uria në shekullin 21 është një plagë e parandalueshme. Udhëheqësit e G7 mund dhe duhet të përdorin ndikimin e tyre për të ndihmuar në ndalimin e tij”, tha Griffiths.

“Pritja e një deklarate zyrtare të urisë përpara se të veprosh do të ishte një dënim me vdekje për qindra mijëra njerëz dhe një zemërim moral”.

Griffiths, i cili do të tërhiqet nga posti i tij në fund të këtij muaji, i bëri thirrje G7-ës që të rrisë mbështetjen për ndihmat humanitare, por gjithashtu “më shumë se çdo gjë, bota duhet të ndalojë së ushqyeri makineritë e luftës që po i vrasin urie civilët e Gazës dhe Sudanit”.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore