Sport

‘Tani e kuptoj Mourinho-n…’


Jose Mourinho - Nuri Sahin

Nuri Sahin, trajneri aktual i Antalyaspor, ka folur për kohën e tij te Real Madrid. “Ata më thanë: ti je në Madrid, duhet të jesh i lumtur’ dhe unë nuk isha”, tregon ai.

Jeta ka ndryshuar shumë për Sahin që kur u largua nga fusha për t’iu përkushtuar pankinës. Mesfushori ka pranuar se nuk ishte i lumtur kur luante futboll.

Në një deklaratë për “Tuttomercato”, ai siguron se 2011 ishte “viti më i vështirë i jetës së tij”. Në këtë datë, turku guxoi të bënte kapërcimin nga Borussia Dortmund te Real Madrid.

Sapo filloi, ai dëmtoi gjurin dhe ishte larg nga përmbushja e pritshmërive (dhjetë ndeshje zyrtare, një gol).

“Si lojtar isha i sigurt se mund të luaja për Madrid-in, isha një top lojtar. Nuk mjafton për atje. Duhet të jesh edhe mendërisht i fortë. Stërvitja nuk ndalet kurrë, me dëmtimet që kisha nuk isha i përgatitur”, tha turku.

“Jam stërvitur me lojtarë të klasit botëror dhe kam pasur cilësi, por pas dëmtimeve nuk durova dot presionin dhe tensionin. Isha i padurueshëm, shikoja prapa, duhej të kisha duruar. Të gjithë më thanë: ‘Ti je në Madrid, duhet të jesh i lumtur’. Por kjo nuk mjafton”.

“Ditën që u largova ne folëm dhe ajo që më pëlqen për (Jose) Mourinho-n është se ai është i sinqertë. Drejt. Ai ju shikon në sy dhe ju tregon gjithçka. Nëse je i mirë, je i mirë, nëse nuk je, nuk je”, theksoi Sahin.

Në moshën 34-vjeçare, Sahin tani gëzon menaxhimin e Antalyaspor në Superligën turke.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore