Sport

Taktika gjeniale e Xabi Alonso te Bayer Leverkusen


Featured Image Credit: Bundesliga

Bayer Leverkusen aktualisht po fluturon lart në krye të Bundesliga-s pas 12 ndeshjeve dhe një taktikë gjeniale ka ndihmuar në suksesin e tyre.

Leverkusen nuk e ka fituar kurrë Bundesliga-n në historinë e tyre, por e gjen veten dy pikë larg kampionëve dominues Bayern Munich nën drejtimin e Xabi Alonso.

Ish-lojtari i Liverpool, Real Madrid dhe Bayern mori frenat në tetor 2022 dhe udhëhoqi Leverkusen në gjysmëfinalen e Europa League sezonin e kaluar.

Siç tregon një video virale në TikTok, Leverkusen ka 29 topa rreth fushës në “BayArena” sa herë që luajnë lojëra në shtëpi. Kjo do të thotë që ka gjithmonë një top tjetër gati për një lojtar, duke kufizuar humbjen e kohës dhe duke siguruar një rinisje të shpejtë nëpërmjet një rivënieje të shpejtë.

@bundesliga No time wasting here! ⏱️ #bundesliga #fussball ♬ Moving Upwards – Philip Guyler

Gjithashtu kjo gjë u pa gjatë futbollit me dyer të mbyllura, kur mbajtësit e topit nuk ishin të pranishëm, por është një tipar i përhershëm për Leverkusen.

Teknikisht e njëjta gjë vlen edhe për kundërshtarët, por duhet të themi se po funksionon për Leverkusen, i cili është ende i pamposhtur në ligë.

Leverkusen mundi Werder Bremen 3-0 jashtë shtëpisë në ndeshjen e fundit të tyre dhe rikthehen në aksion të enjten me një ndeshje të Europa League kundër Hacken.

Ata më pas përballen me Borussia Dortmund-in të dielën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore