Lajme

Tajvani paralajmëron rritje të tensioneve pasi avionët luftarakë kinezë kalojnë vijën mesatare


Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Tajvanit ka paralajmëruar për një “rritje të mprehtë” të mundshme të tensioneve ushtarake pas raportimit të aktivitetit të rinovuar ushtarak kinez, duke përfshirë avionët luftarakë që kalojnë vijën e ndjeshme mesatare të ngushticës së Tajvanit.

Tajvani i qeverisur në mënyrë demokratike, të cilin Kina e pretendon si territorin e saj, është ankuar për tre vjet për presion të shtuar ushtarak nga Pekini, kryesisht në formën e forcave ajrore të Kinës që fluturojnë pranë ishullit.

Sipas ministrisë, Pekini kishte dërguar 24 avionë, duke përfshirë avionë luftarakë, bombardues dhe dronë, si dhe pesë anije luftarake pranë Tajvanit në atë që e përshkroi si një “patrullë luftarake të përbashkët” që nga ora 9 e mëngjesit të martën.

Gjysma e avionëve luftarakë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit ose hynë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore jugperëndimore të ishullit të vetëqeverisur, tha ai, dhe Taipei po përdorte avionët e tij, anijet dhe sistemet e raketave me bazë tokësore për t’i monitoruar ato.

Linja mesatare për vite me radhë kishte shërbyer si një pengesë jozyrtare midis Kinës dhe Tajvanit derisa forcat ajrore të Kinës filluan ta kalonin rregullisht atë një vit më parë.

“Ngacmimi i vazhdueshëm ushtarak nga ushtria komuniste në rajon mund të çojë në një rritje të mprehtë të tensioneve dhe të përkeqësojë sigurinë rajonale”, tha ministria, duke i bërë thirrje Pekinit që “të ndalojë menjëherë akte të tilla të njëanshme”.

Ai tha se ruajtja e status quo-së paqësore dhe të qëndrueshme në ngushticën e Tajvanit është kritike për sigurinë dhe prosperitetin e rajonit Indo-Paqësor dhe të gjitha palët, përfshirë Pekinin, kanë një përgjegjësi të përbashkët për ta mbështetur atë.

Misioni i fundit kinez ndodhi në të njëjtën ditë kur kryetari i bashkisë së Taipeit, Chiang Wan-an nga partia kryesore opozitare e Tajvanit, Kuomintang, e cila tradicionalisht favorizon marrëdhëniet e ngushta me Pekinin, mbërriti në Shangai për bisedimet vjetore qytet më qytet.

Zyra e tij tha se qeveria e qytetit ka përsëritur shumë herë se “sa më i vështirë të jetë mjedisi, aq më shumë të dy palët duhet të komunikojnë”.

“Ajo që populli i Tajvanit dëshiron është paqja dhe prosperiteti. Ky është zëri i popullit dhe qëndrimi i vendosur i qeverisjes së qytetit”, thuhet në njoftim.

Duke folur me gazetarët përpara se të nisej për në Shangai, Chiang tha se forumi i qytetit ishte një mënyrë e mirë për të mbajtur të hapura kanalet e komunikimit dhe për të dërguar një mesazh të “vlerave paqësore”.

Këshilltarët e qytetit të Taipeit për Partinë Demokratike Progresive në pushtet të Tajvanit lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se Chiang duhet “të flasë për popullin tajvanez” dhe të kërkojë përfundimin e aktiviteteve ushtarake të Kinës.

Presioni kinez

Kina ka rritur presionin ushtarak dhe politik mbi Tajvanin e vetëqeverisur që kur presidenti Tsai Ing-wen erdhi në pushtet në vitin 2016, sepse ajo kundërshton qëndrimin e Pekinit se ishulli është pjesë e territorit kinez.

Taipei ka parë një rritje të inkursioneve ajrore kineze që nga një njoftim të premten se Tsai do të vizitojë eSwatinin, i vetmi vend afrikan që njeh Tajvanin në mënyrë diplomatike mbi Kinën.

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare tha të shtunën se kishte zbuluar 32 avionë luftarakë kinezë dhe nëntë anije luftarake rreth ishullit gjatë 24 orëve.

Rritja e inkursioneve vjen gjithashtu pasi Shtetet e Bashkuara miratuan javën e kaluar shitjen e pajisjeve të avancuara me sensorë për avionët luftarakë në Tajvan.

Dhe të hënën, Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Tajvanit tha se një dron kinez BZK-005 rrethoi ishullin në një rrugë fluturimi që duket të jetë gjithnjë e më e zakonshme për avionë të tillë me rreze të gjatë.

Kina kreu stërvitje ushtarake për të simuluar rrethimin e ishullit në prill pasi Tsai u takua me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Kevin McCarthy në Kaliforni, duke zemëruar Pekinin.

Kina organizoi gjithashtu stërvitje ushtarake këtë muaj pasi zëvendëspresidenti Lai Ching-te bëri një udhëtim në Paraguaj që përfshinte dy ndalesa në SHBA. Pekini gjithashtu ndaloi importet e mangos nga ishulli. Agjencia shtetërore kineze e lajmeve Xinhua tha se stërvitjet kishin për qëllim të shërbenin si “një paralajmërim i rreptë për bashkëpunimin e separatistëve të ‘pavarësisë së Tajvanit’ me elementë të huaj dhe provokimet e tyre”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore