Lajme

Tajani: Na duhet një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ndryshe do mbesim duke ndërmjetësuar tensione


Ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, gjatë një seancë dëgjimore të komiteteve të përbashkëta të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të Senatit, ka folur për procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Ai ka theksuar se “ne kemi nevojë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe të detyrueshme”, përndryshe sipas Tajanit, “do ta gjejmë veten gjithmonë duke ndërmjetësuar në situata të tensionuara që qetësohen për disa muaj dhe pastaj do të fillojmë përsëri”.

“Nuk duhet të nënvlerësojmë tensionet, pasi ato mund të përshkallëzohen”, tha ai.

Tajani shtoi se çështjet e rëndësishme duhet të zgjidhen në dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës dhe “BE-ja ka përgjegjësinë të ndihmojë në zgjidhjen e çështjeve të hapura”.

“Ne folëm për këtë në Këshillin e Punëve të Jashtme të BE-së. Marrëdhëniet midis këtyre dy vendeve përfaqësojnë një themel gur themeli, sepse janë pika e fërkimit më të madh”, theksoi ai.

“Situata në terren mbetet e tensionuar”, vuri në dukje Tajani.

Ai shpjegoi se “gjatë të gjitha bisedimeve kam insistuar në nevojën për të mos ndërmarrë veprime të njëanshme”.

“Ne jemi në vijën e parë për të favorizuar normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe është në interesin tonë të inkurajojmë Serbinë që të bëjë një zgjedhje të qartë në favor të Evropës. Por, Evropa gjithashtu duhet t’i ofrojë Serbisë, si dhe Kosovës, një perspektiv të integrimit të prekshëm. Ne nuk kemi asnjë interes që Serbia të shikojë Lindjen në vend të Perëndimit”, përfundoi ai.

Kush është Francesco M. Talo – këshilltari i lartë i kryeministres së Italisë i caktuar për dialogun Kosovë-Serbi?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore