Lajme

Tahiri: Shqipëria duhet të jetë liderë në Ballkan


Edita Tahiri, ish-kryenegociatorja për Dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri ka thënë se Shqipëria duhet të jetë lider në Ballkan sepse e konsideron faktor të paqes në Ballkan.

“Nëse dikush duhet me qenë lider në Ballkan, duhet të jetë Shqipëria, sepse është e vetmja në Ballkan që ka qenë faktor paqeje e stabiliteti në kohët e krizave dhe luftërave”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Sipas saj, “një gjenocidbërëse si Serbia nuk mund të bëhet liderë e rajonit”.

Më 13 nëntor, po ashtu Tahiri kishte thënë se, “në Ballkan nuk mund të ketë paqe përderisa mohohet gjenocidi dhe ka glorifikime të kriminelëve të luftës”.

Çast nga çelja e sesionit plenar të mbledhjes mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, gjatë qëndrimit në Prishtinë, është takuar edhe me përfaqësuesin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak.

Këtë e bëri të ditur Meta përmes një postimi në rrjetin social në të cilin u shpreh se Shqipëria mbështet plotësisht procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

“Kënaqësi të takoja në Prishtinë, Përfaqësuesin e Bashkimit Europian, për dialogun Kosovë – Serbi, z.Miroslav Lajçak. Shqipëria mbështet plotësisht procesin e dialogut Kosovë – Serbi”, ka shkruar Meta në Twitter.

Ai ka thënë se është koha për arritjen e një marrëveshjeje për njohje reciproke.

“Duke vlerësuar se tashmë është koha për arritjen e një marrëveshjeje për njohje reciproke të të dy vendeve. Së bashku vlerësuam rëndësinë e madhe të Procesit të Berlinit dhe gjithë iniciativave të tjera gjithëpërfshirëse për integrimin rajonal dhe europian të vendeve tona”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore