Lajme

Tahiri: Nëse drafti i Asociacionit qenka për t’u mbrojtur, atëherë pse po mbahet i fshehur


Edita Tahiri

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka kritikuar partinë në pushtet, pra Lëvizjen Vetëvendosje, për mospublikimin e draft-statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe – i pranuar në parim nga Kosova.

Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Tahiri ka thënë se zyrtarë të lartë të VV-së, po e mbrojnë draft-statutin e Asociacionit para publikut, por, ka shtuar, publiku nuk e ka parë dokumentin.

Prandaj ka pyetur ajo, “nëse qenka për t’u mbrojtur atëherë pse po mbahet i fshehur?”.

Që nga koha kur është pranuar, pra në tetor, deri më tani – zyrtarisht – ende nuk është publikuar draft-statuti i Asociacionit nga Qeveria, përkatësisht nga kryeministri Albin Kurti.

Ndërsa, zyrtarë të partisë në pushtet e kanë mbrojtur draftin që Kurti e ka pranuar, ndonëse gjatë kohës që kanë qenë në opozitë kanë qenë kundërshtarët më të ashpër.

Partitë opozitare në Kosovë vetëm më 1 dhjetor kanë pranuar draft-statutin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, nga ana e Bashkimit Evropian, të cilin Kosova e pranoi javë më parë.

I deleguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, javë më parë, në Kosovë kishte takuar krerët e partive opozitare, për të diskutuar për mbarëvajtjen e dialogut.

Pas takimit, kreu i PDK-së, Memli Krasniqi dhe ai i LDK-së, Lumir Abdixhiku, patën deklaruar se gjatë takimit me Lajçak-un nuk e kanë parë draft-statutin.

Por, ndryshe nga homologët e tij opozitarë kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, kishte konfirmuar se gjatë takimit ka arritur që ta lexojë draftin nen për nen, por jo ta marrë me vete.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore