Sport

Sylvinho flet për Reuters mbi ambicien e kualifikimit në Euro 2024


Sylvinho e ka pushtuar Shqipërinë, që kur u bë trajner i kombëtares kuqezi në një lëvizje “shokuese” në janar dhe ish-mbrojtësi i Arsenalit dhe Barcelonës do të synojë t’i drejtojë ata më pranë një vendi në Euro 2024, ku do të presin Republikën Çeke të enjten.

Shqiponjat kanë qenë një nga surprizat më të mëdha të kualifikimeve dhe kryesojnë Grupin E me 10 pikë nga pesë ndeshje, përpara çekëve që kanë tetë nga katër, pas një fitoreje 2-0 ndaj Polonisë së Robert Lewandowskit në shtator.

Polakët po luftojnë në vendin e katërt me gjashtë pikë, dy pikë prapa Moldavisë dhe çekëve me tre ndeshje të mbetura. Vetëm dy më të mirat kualifikohen automatikisht në finalet në Gjermani.

Fitorja e Shqipërisë i dha fund një serie prej tetë humbjesh radhazi kundër Polonisë dhe e ktheu Sylvinhon në njeriun e orës në Shqipëri, ndërsa ethet e futbollit përfshinë vendin përpara ndeshjes së tyre të vështirë kundër çekëve në betejën për vendin e parë.

Të 21 mijë biletat janë shitur brenda pak orësh për përplasjen në stadiumin e Air Albania në kryeqytetin, Tiranë.

“Ne kemi tre finale përpara nesh dhe duhet të përballemi me secilën me të njëjtin qëndrim që kishim deri më tani. Gjithçka fillon të enjten”, tha Sylvinho për Reuters.

Pas përballjes me Republikën Çeke, Shqipëria përfundon ndeshjet e saj në grup jashtë ndaj Moldavisë dhe në shtëpi me pjesën e fundit me Ishujt Faroe, të cilët kanë një pikë nga pesë ndeshjet e tyre.

“Ne jemi të vetëdijshëm për entuziazmin e tifozëve tanë, por lojtarët e dinë se ky është skenari i jashtëm, diçka që ne nuk mund ta kontrollojmë. Ata janë absolutisht të qetë dhe të ndërgjegjshëm,” shtoi ai.

“Një fitore të enjten do të ishte një hap i madh drejt kualifikimit tonë të shumëpritur. Është jashtëzakonisht e rëndësishme, por ende nuk është përcaktuese.”

Që nga debutimi i Sylvinhos në një humbje të vështirë 1-0 jashtë Polonisë në mars, Shqipëria ka pasur tre fitore dhe një barazim.

Stili i tyre sulmues agresiv ka bindur edhe tifozët dhe ekspertët më skeptikë, të cilët u ndanë pasi presidenti shqiptar i FA, Armand Duka, njoftoi se braziliani po merrte drejtimin.

Gjatë një karriere të shkëlqyer si lojtar, Sylvinho, 49 vjeç, fitoi tituj të shumtë, duke përfshirë dy trofe të Champions League me Barcelonën.

Pavarësisht ardhjes së tij të suksesshme në Tiranë me ish-mbrojtësin e Manchester Cityt, Pablo Zabaleta dhe ish-mesfushorin e Middlesbrough, Doriva si ndihmës menaxher, mungesa e përvojës së Sylvinhos dhe dy periudha të shkurtra dhe zhgënjyese në Olympique Lyon dhe skuadrën braziliane Corinthians ngritën dyshime.

Lëvizje e guximshme

Ishte një lëvizje e guximshme nga Duka për të emëruar Sylvinhon dhe një ndryshim i madh në filozofi, pasi katër trajnerët e fundit të Shqipërisë ishin të gjithë italianë, duke filluar me Gianni De Biasi që udhëhoqi vendin në turneun e tyre të vetëm të madh të futbollit, në Euro 2016 në Francë.

Por dyshimet tashmë ishin zhdukur, pavarësisht humbjes në Varshavë në mars.

“Ne patëm një shans të vërtetë për t’u rikthyer me një rezultat më të mirë nga ajo ndeshje, por gjëja më e rëndësishme që morëm nga debutimi ishte se u lidhëm me lojtarët dhe ata e kuptuan menjëherë atë që donim”, tha Sylvinho.

Sigurisht që ne duam të jemi një ekip i organizuar mirë, të shënojmë gola të mëdhenj, të ndërtojmë lojëra të bukura, por unë insistoj në idenë që kjo skuadër duhet të ruajë identitetin e saj, domethënë shpirtin luftarak.

“Vullneti, guximi dhe qëndrimi në çdo lojë. Kjo është diçka që lojtarët e kuptuan që nga fillimi.”

Sylvinho beson se një pjesë e madhe e tij për të kuptuar identitetin e Shqipërisë qëndron në vendimin e tij për t’u transferuar në Tiranë, ku ai dhe Doriva kanë jetuar që nga janari.

Pasi kaloi pothuajse tre vjet si asistent i Tite, me pesë herë kampionët e botës, Brazilin, Sylvinho mendon se një trajner i kombëtares duhet të qëndrojë sa më afër një vendi, edhe pse shumica e lojtarëve luajnë jashtë vendit.

“Ne duhet të jemi këtu (në Tiranë) sepse aty do të zhvillohet puna jonë”, tha Sylvinho.

“Udhëtojmë shumë, takohemi me lojtarët, por databaza që kemi nga Federata e Futbollit e Shqipërisë në Tiranë është e paçmueshme. Nëse nuk do të ishim këtu, ndoshta nuk do të kishim gjetur Jasir Asanin”.

Sylvinho i referohej anësorit 28-vjeçar të lindur në Maqedoninë e Veriut, i cili luan për skuadrën koreano-jugore Gwangju FC dhe e ka vendosur veten si një pjesë kyçe e vijës së sulmit të Shqipërisë që nga debutimi i tij në formacionin fillestar në mars.

Asani ka dy gola dhe dy asistime në pesë ndeshjet e tij të para, duke përfshirë një goditje mahnitëse nga distanca që hapi rezultatin kundër Polonisë, i quajtur Goli i Raundit nga UEFA.

“Janë miliona shqiptarë, që jetojnë në mbarë botën. Ne po kërkonim një krahun e djathtë me këmbë të majtë dhe gjetëm Asanin. Na pëlqeu ajo që pamë menjëherë dhe ai ka qenë i mrekullueshëm për ne,” tha Sylvinho.

“Filozofia jonë është të tërheqim lojtarët me punën tonë. Lërini rezultatet, projektin dhe strukturën që po ndërtojmë të flasin për ne dhe të prekin zemrën dhe shpirtin e lojtarëve shqiptarë jashtë vendit, në mënyrë që ata të ndjejnë thirrjen për t’u kthyer në shtëpi”.

Marrë nga Reuters, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore