Kosova

Sveçla: Qeveria e Serbisë po e mbështet dhe financon terrorizmin


Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili po merr pjesë në panairin e industrisë së mbrojtjes, sigurisë dhe të teknologjisë, “Eurosatory 2024” në Francë ka thënë se “qeveria serbe po e mbështet dhe financon terrorizmin”.

“Në këto kohë të rënda me shumë sfida për demokracinë e sigurinë gjithandej globit, e një qeveri si ajo e Serbisë që mbështet dhe financon terrorizmin, investimi në të ardhmen e sigurt të vendit tonë është domosdoshmëri”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

Ai ka treguar se me zëvëndësministrin e Mbrojtjes Shemsi Syla, ambasadorin Mehdi Halimi, drejtorin e Përgjithshëm të Policisë Gazmend Hoxha dhe me ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Policisë do të vizitojnë për disa ditë panairin për të parë zhvillimin në këto fusha, me synimet për të avansuar ushtrinë dhe policinë e vendit.

Ndryshe në këtë panair është prezantuar prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për herë të parë e përfaqësuar nga një kompani 100% shqiptare në këtë panair, ku marrin pjesë rreth 2 mijë kompani nga e gjithë bota.

Automjeti është i pajisur me një teknologji të avancuar dhe mund të përdoret në një gamë të gjerë operacionesh ushtarake dhe civile, përfshirë transportin e trupave, operacionet e shpëtimit dhe misionet e sigurisë.

Në këtë panairin marrin pjesë delegacione nga shtete të ndryshme si dhe përfaqësues nga SHBA dhe NATO dhe do të zgjasë nga data 17 deri në 21 qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore