Sport

“Super Bowl 2024”, transmetimi më i shikuar televiziv në SHBA që nga zbarkimi në Hënë


“Super Bowl-i” i këtij viti u shikua nga mesatarisht 123.4 milionë njerëz në SHBA, duke e bërë atë transmetimin më të ndjekur që nga zbarkimi në Hënë i vitit 1969.

Vlerësimet paraprake televizive amerikane e vendosin lojën e së dielës së 11 shkurtit, menjëherë pas uljes historike të Apollo 11, e cila u pa nga rreth 125 deri në 150 milionë njerëz.

Në ndërkohë “Kansas City Chiefs” mundi “San Francisco 49ers” 25-22 në kohën shtesë, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

Pjesëmarrja e shumëpritur e Taylor Swift për të parë të dashurin Travis Kelce mund t’i ketë rritur shifrat.

“Super Bowl 2024”.

Pati shumë spekulime në prag të ngjarjes nëse Swift do të kthehej nga Japonia, ku ajo kishte performuar në turne.

Sipas Variety, ka disa debate se sa ajo ndikoi në numrin e audiencës, por firma kërkimore e konsumatorit ‘Numerator’ doli në përfundimin nga një sondazh flash se 20% e shikuesve të “Super Bowl” ishin duke u mbështetur në Chiefs për shkak të marrëdhënies së këngëtares me Kelcen.

Kamerat sigurisht që po shijonin faktorin Swift, duke përfshirë pamjet e yllit duke hyrë në arenë, duke u shoqëruar me aktoren Blake Lively dhe rep artisten Ice Spice dhe duke puthur Kelcen pas ndeshjes teksa festonin fitoren.

Nga shikuesit e këtij viti, 112 milionë nga mesatarja 123.4 milionë e shikuan lojën në CBS, ndërsa pjesa tjetër duke u akorduar në kanalet dixhitale Paramount+, Nickelodeon, Univision, CBS Sports dhe NFL.

“Super Bowl 2024”.

Sipas analistëve të medias ‘Nielsen’, një rekord prej 202.4 milionë njerëz ndoqën të paktën një pjesë të lojës.

Shifrat e këtij viti mund të jenë ndihmuar edhe nga fakti se ‘Nielsen’ ka ndryshuar mënyrën se si i numëron njerëzit që shikojnë jashtë shtëpive të tyre – për shembull me miqtë ose familjen, ose në bare.

Ndeshja “Super Bowl” e vitit të kaluar mes “Chiefs” dhe “Philadelphia Eagles” u ndoq nga 115.1 milionë shikues.

“Super Bowl 2024”.

Fakti që “Chiefs” po mbronin titullin e tyre kampion plus Usher që performonte shfaqjen e pjesës së parë ishin gjithashtu barazime të mëdha këtë vit.

Të ftuarit e yllit të popit përfshinin Alicia Keys, H.E.R., Will.i.am, Lil John, Ludacris dhe Jermaine Dupri.

Usher vazhdoi festimet më vonë duke u martuar me partneren e tij afatgjatë Jennifer Goicoechea në Las Vegas.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore