Lajme

Sunak thotë se komentet e Farage për Ukrainën janë në dobi të Putinit


Rishi Sunak ka thënë se komentet e Nigel Farage për Ukrainën ishin “plotësisht të gabuara” dhe e akuzoi atë se po luante në duart e Vladimir Putin.

Udhëheqësi i reformës në Mbretërinë e Bashkuar është përballur me kritika pasi i tha BBC-së të premten mbrëma se Perëndimi “provokoi” pushtimin rus të Ukrainës.

Ndërsa nuk komentoi drejtpërdrejt komentet e tij, një burim i qeverisë ukrainase tha për BBC se “virusi i Putinizmit, për fat të keq, infekton njerëzit”.

Diku tjetër, autorja JK Rowling thotë se ajo “do të luftonte për të mbështetur” Partinë Laburiste nëse Sir Keir Starmer mban qëndrimin e tij aktual për njohjen gjinore.

Partia ka thënë mëngjesin e sotëm se “është partia e barazisë së grave, me një manifest që i vë gratë në qendër”, pa iu përgjigjur drejtpërdrejt komenteve të Rowling.

Udhëheqësi laburist do të dalë në Londër për të shpalosur planet e partisë së tij për të përshpejtuar pagesat për mijëra viktimat e skandalit Windrush, ndërsa Sir Ed Davey do të marrë autobusin e betejës Lib Dems për në jug të Anglisë.

Në Skoci, udhëheqësi i SNP John Swinney do të marrë pjesë në Royal Highland Show përpara se të bashkohet me aktivistët në Edinburgh Pride.

Një ditë më parë, Farage ka thënë se Perëndimi “provokoi” pushtimin rus të Ukrainës duke zgjeruar Bashkimin Evropian dhe aleancën ushtarake të NATO-s drejt lindjes.

Udhëheqësi i Reformës në Mbretërinë e Bashkuar i tha BBC-së se “sigurisht” se lufta ishte faji i Presidentit Vladimir Putin.

Por ai shtoi se zgjerimi i BE-së dhe NATO-s i dha atij një “arsye” për t’i thënë popullit rus “ata po vijnë përsëri për ne”.

Në një intervistë me Nick Robinson të BBC-së, Farage u sfidua për gjykimin e tij dhe deklaratat e kaluara, duke përfshirë kur ai emëroi presidentin rus Vladimir Putin si liderin botëror që ai admironte më shumë në vitin 2014.

“Unë thashë se nuk e pëlqeja atë si person, por e admiroja si një operator politik, sepse ai arriti të marrë kontrollin e drejtimit të Rusisë”, tha Farage.

Më pas ai u shtyp për një postim në mediat sociale në shkurt 2022, kur ai pretendoi se pushtimi rus i Ukrainës ishte “pasojë e zgjerimit të BE-së dhe NATO-s”.

Farage tha se ai kishte argumentuar që nga vitet 1990 se “zgjerimi gjithnjë në lindje” i aleancës ushtarake të NATO-s dhe BE-së po i jepte Presidentit Putin “një arsye për t’i [i dhënë] popullit të tij rus të thotë se ata po vijnë përsëri për ne dhe për të shkuar në luftë”.

Ai shtoi: “Ne e provokuam këtë luftë. Sigurisht, është faji i Presidentit Putin”.

Rusia nisi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Ai pasoi pushtimin e rajoneve të Krimesë dhe Donbasit në 2014.

Ukraina nuk është anëtare e BE-së ose e NATO-s, e cila përbëhet nga 32 vende në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut.

Megjithatë, vendi aplikoi për t’u bashkuar me të dy blloqet pas pushtimit rus.

NATO u formua në vitin 1949 nga 12 vende, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Kanadanë dhe Francën.

Pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, shumë vende të Evropës Lindore u bashkuan duke përfshirë Hungarinë, Poloninë dhe Estoninë.

BE-ja është zgjeruar gjithashtu që nga vitet 1990, me një numër vendesh të Evropës Lindore që iu bashkuan në 2004.

Në intervistë, Farage akuzoi gjithashtu konservatorët për dështimin e arritjes së Brexit.

Si lider i UKIP, ai ishte një figurë kyçe në fushatën për t’u larguar nga BE.

Ndërsa çështja dominoi zgjedhjet e përgjithshme të 2019-ës, me Boris Johnson duke bërë fushatë me sloganin “Get Brexit Done”, ajo nuk është shfaqur dukshëm në fushatën aktuale.

I pyetur nëse i qëndronte pretendimit të tij të mëparshëm se Brexit kishte dështuar, Farage tha: “Jo, nuk është një dështim, por ne nuk arritëm ta realizojmë.

“Nuk mund të jetë një dështim. Ne u larguam nga Bashkimi Evropian. Tani jemi vetëqeverisur”.

Por ai shtoi: “Brexit ka dështuar ata që votuan për të, duke besuar se numri i imigracionit do të reduktohej”.

Migrimi neto – diferenca midis numrit të njerëzve që vijnë për të jetuar në MB dhe atyre që largohen – është rritur ndjeshëm që nga viti 2021, kur MB u largua nga BE.

Kjo është nxitur nga shtetasit jo-BE që vijnë në MB.

Migrimi neto arriti nivele rekord në 2022 përpara se të reduktohej lehtë vitin e ardhshëm.

Reforma në Mbretërinë e Bashkuar ka thënë se mbështet një ngrirje të imigracionit jo thelbësor për të lehtësuar presionin mbi strehimin dhe shërbimet publike, për të rritur pagat dhe për të “mbrojtur identitetin dhe vlerat tona kulturore”.

Perëndimi provokoi luftën në Ukrainë, thotë Nigel Farage

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore