Lajme

Sunak: Epoka e artë e marrëdhënieve MB-Kinë ka përfunduar


Rishi Sunak ka thënë se e ashtuquajtura “epokë e artë” e marrëdhënieve me Kinën ka përfunduar, pasi ai u zotua të “evoluojë” qëndrimin e Mbretërisë së Bashkuar ndaj vendit.

Në fjalimin e tij të parë për politikën e jashtme, kryeministri tha se lidhjet më të ngushta ekonomike të dekadës së mëparshme kishin qenë “naive”.

Ai tha se MB tani duhet të zëvendësojë mendimet e dëshiruara me “pragmatizëm të fortë” ndaj konkurrentëve.

Ai paralajmëroi kundër “retorikës së Luftës së Ftohtë”, duke shtuar se rëndësia globale e Kinës nuk mund të injorohet.

Sunak është përballur me presion nga mbështetësit konservatorë për të ashpërsuar qëndrimin e Mbretërisë së Bashkuar ndaj Kinës që kur ai mori detyrën si udhëheqës i konservatorëve dhe kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar muajin e kaluar.

Fjalimi, në Banketin e Lordit të Bashkisë në Londër, vjen pas protestave në Kinë gjatë fundjavës kundër ligjeve të rrepta të bllokimit të vendit për COVID.

Policia ka bërë disa arrestime dhe një gazetar i medias britanike “BBC” u arrestua teksa mbulonte një protestë në Shangai të dielën.

Ai shtoi se “epoka e artë” e marrëdhënieve MB-Kinë kishte “mbaruar”, së bashku me “idenë naive” se më shumë tregti me Perëndimin do të çonte në reformën politike kineze.

Shprehja “epokë e artë” lidhet me lidhjet më të ngushta ekonomike nën ish-kryeministrin David Cameron – por marrëdhëniet midis Londrës dhe Pekinit që atëherë janë përkeqësuar.

Megjithatë, Sunak theksoi se “ne nuk mund të injorojmë thjesht rëndësinë e Kinës në çështjet botërore – për stabilitetin ekonomik global ose çështje si ndryshimi i klimës”.

Ai shtoi se Mbretëria e Bashkuar do të punojë me aleatët, përfshirë SHBA-të, Kanadanë, Australinë dhe Japoninë për të “menaxhuar këtë konkurrencë të mprehtë, duke përfshirë diplomacinë dhe angazhimin”.

“Kjo do të thotë të qëndrojmë përballë konkurrentëve tanë, jo me retorikë madhështore, por me pragmatizëm të fortë”.

Sunak dhe presidenti kinez Xi Jinping ishin caktuar të takoheshin për herë të parë në samitin e G20 në Indonezi në fillim të këtij muaji, por takimi u anulua pas një shpërthimi rakete në Poloni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore