Lajme

Sunak do të shtyjë marrëveshjen e Brexit për Irlandën e Veriut pa DUP


Rishi Sunak ka lënë të kuptohet se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të vazhdojë me marrëveshjen e tij të re të Brexit-it për Irlandën e Veriut edhe nëse ajo refuzohet nga Partia Unioniste Demokratike, duke thënë se marrëveshja nuk kishte të bënte me “asnjë parti politike”.

Kryeministri britanik mbërriti në Belfast të martën për t’ua shitur liderëve të biznesit marrëveshjen e kësaj jave me BE-në, duke argumentuar se ajo do të hapte investime të reja në rajon.

Sunak zbuloi të hënën të ashtuquajturën kornizë Windsor me presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, me të dyja palët që e përshëndetën atë si një “kapitull të ri” pas viteve të marrëdhënieve të tensionuara.

Të martën në mëngjes, Unionistët Demokratikë, partia kryesore pro-MB në rajon, përshëndeti përparimin, por tha se shqetësimet mbetën.

I pyetur nëse marrëveshja e arritur me BE-në do të realizohej pa mbështetjen e DUP-it, Sunak u përgjigj: “kjo nuk ka të bëjë domosdoshmërisht me mua apo ndonjë parti politike”.

“Kjo ka të bëjë me atë që është më e mira për njerëzit, komunitetet dhe bizneset e Irlandës së Veriut dhe kjo marrëveshje do të bëjë një ndryshim jashtëzakonisht pozitiv për ta”.

DUP ka bojkotuar asamblenë e Stormontit të rajonit që nga maji në shenjë proteste ndaj marrëveshjes së mëparshme me BE – e njohur si protokolli i Irlandës së Veriut – e cila futi kontrolle mbi tregtinë me Britaninë e Madhe në një përpjekje për të parandaluar një kufi të fortë në ishullin e Irlandës.

Marrëveshja e kësaj jave u arrit sipas dispozitave të përcaktuara nga protokolli për ndryshimin e rregullave të tij dhe teknikisht nuk kërkon ratifikim – megjithëse Sunak ka thënë se Dhoma e Komunave do të ketë një votim “në kohën e duhur”.

Sir Jeffrey Donaldson, kreu i DUP-it, tha të martën se marrëveshja e kësaj jave bëri përparim “në një numër fushash për të cilat ne kishim shqetësime”.

DUP thotë se fakti që marrëveshja shkoi përtej asaj që BE fillimisht tha se ishte e mundur, ka justifikuar bojkotin e saj të asamblesë dhe shtyn për një ndryshim gjithëpërfshirës të protokollit. Por Donaldson shtoi: “Ne vazhdojmë të kemi disa shqetësime”.

Marrëveshja e re eliminon shumë kontrolle për mallrat e dërguara nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut, duke filluar nga salsiçet dhe ilaçet deri te lisi, lejon uljen e TVSH-së në rajon për produkte të tilla si birra dhe përcakton dispozita që ligjvënësit vendas të kundërshtojnë rregullat e reja të BE-së.

Çfarë shkruhet në marrëveshjen e rënë dakord mes Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së për Irlandën e Veriut?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore