Lajme

Sunak dëshiron marrëveshje me BE-në, për lehtësim të kontrollit të pasaportave


Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak, dëshiron të bëjë një marrëveshje me Bashkimin Evropian për ta bërë më të lehtë për britanikët të udhëtojnë në bllok, raportoi të martën media Bloomberg, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje.

Sunak shpreson të ndërtojë marrëdhëniet e përmirësuara me BE-në për të arritur një marrëveshje, e cila mund të lejojë britanikët të përdorin ‘e-portat’ e BE-së për kontrollet e pasaportave, gjë që do të përshpejtonte kalimet kufitare, thuhet në raport.

Zëdhënësi i Sunak, megjithatë, tha se ai nuk e njeh raportimin se kryeministri po bënte presion për një akses më të madh.

“Me sa jam i vetëdijshëm nuk ka diskutime të drejtpërdrejta për këtë qëllim, por sigurisht që ne gjithmonë do të duam të gjejmë mënyra për të minimizuar kohën e panevojshme të pritjes për shtetasit britanikë,” tha ai.

Një qasje zyrtare ende nuk është bërë, por diplomatët po e ngrinin çështjen në mënyrë joformale, raportoi Bloomberg, duke cituar një zyrtar britanik.

Në shkurt, Britania arriti një marrëveshje me Bashkimin Evropian mbi marrëveshjet tregtare për Irlandën e Veriut, e cila ka mbetur subjekt i rregullave të BE-së që nga Brexit për shkak të kufirit të saj të hapur me Irlandën.

Sipas planeve të BE-së që do të zbatohen në vitin 2024, qytetarët nga Britania e Madhe dhe shtetas të tjerë të ashtuquajtur “të vendeve të treta” mund të marrin të dhënat e tyre biometrike për të marrë një heqje vizash, por qeveria britanike është e shqetësuar se kjo nuk do t’i japë fund vonesave dhe është duke kërkuar akses të plotë në portat elektronike të bllokut, raportoi Bloomberg, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore