Sport

Sulmuesi i përjashtuar i Brentfordit diagnostikohet me varësi nga bixhozi


Sulmuesi i Brentfordit, Ivan Toney, iu dha një përjashtim i reduktuar nga futbolli për shkak të një varësie të diagnostikuar nga kumari.

Toney, 27 vjeç, u dënua për tetë muaj për thyerjen e rregullave të basteve të Federatës së Futbollit – duke përfshirë bastet kundër ekipit të tij.

Një ekspert i psikiatrisë, i cili i dha dëshmi komisionit rregullator të FA, e diagnostikoi Toney-n me varësi nga bixhozi dhe arriti në përfundimin se kishte nevojë për ndihmë.

Si rezultat, komisioni uli me tre muaj sanksionin 11-mujor.

Në arsyet e tij me shkrim që shpjegonin sanksionin e tij, të publikuar të premten, komisioni tha se Toney kishte pranuar se kishte gënjyer vazhdimisht gjatë intervistave të tij fillestare me FA.

Ai shtoi se që atëherë ai kishte pushuar së luajturi në futboll, edhe pse jo në sporte të tjera, dhe është “i vendosur të trajtojë problemin e tij të kumarit me terapi”.

FA fillimisht donte të vendoste një ndalim 15-mujor ndaj Toney sepse ai u përpoq të fshihte bastet e tij, duke e ditur se ishte kundër rregullave të FA.

Kjo përfshinte bastet përmes palëve të treta dhe fshirjen e mesazheve përkatëse nga telefoni i tij celular, tha ai, më pas duke dhënë me vetëdije “përgjigje qartazi të rreme” gjatë intervistave të tij me FA.

Komisioni nuk i mbështeti të gjitha pretendimet e FA.

Përjashtimi i tij u reduktua në 11 muaj duke qenë se ai u deklarua fajtor për të gjitha 232 akuzat përpara se të reduktohej më tej për të pasqyruar varësinë e tij të diagnostikuar.

Psikiatri Dr Philip Hopley e intervistoi dy herë Toney përpara diagnozës së tij dhe komisioni tha se provat e tij ishin “të arsyetuara mirë dhe shumë bindëse”.

Brentford ka thënë se do të mbështesë Toney me varësinë e tij.

“Klubi tani do të bëjë gjithçka që është e mundur për të ofruar mbështetje për Ivan dhe familjen e tij për t’u marrë me çështjet e ngritura në këtë rast”, thanë ata në një deklaratë.

“Ne e konsiderojmë këtë çështje të mbyllur dhe mezi presim ta mirëpresim Ivanin në stërvitje në shtator”.

Toney pranoi 232 shkelje të rregullave të basteve të FA gjatë një periudhe prej pesë sezonesh midis shkurtit 2017 dhe janarit 2021.

Gjatë kësaj kohe, ai ishte një lojtar i regjistruar në Newcastle dhe Peterborough, si dhe kaloi kohë në huazim në disa klube të tjera.

Nga ato 232 shkelje:

 126 baste ishin në lidhje me ndeshjet në garat në të cilat klubi i Toney në atë kohë merrte pjesë.

 Nga ata 126, 29 ishin në lidhje me klubin ku Toney luante në atë kohë.

 Nga ata 29, 16 ishin në ekipin e tij për të fituar 15 ndeshje të ndryshme. Toney luajti në 11 nga ato ndeshje.

 Nga ata 29, 13 të mbeturit ishin në ekipin e Toney për të humbur. Toney nuk luajti në asnjë nga ato ndeshje.

 Nga 126 baste, 15 u vendosën në Toney për të shënuar. Ato u inicuan në një kohë kur publiku nuk ishte në dijeni se ai po fillonte apo luante në ndeshjet përkatëse.

Komisioni rregullator vendosi se rasti i Toney nuk ishte një rast i trukimit të ndeshjeve.

“Nuk ka asnjë provë që z. Toney ka bërë ose madje ka qenë në gjendje të ndikojë në humbjen e ekipit të tij kur vendosi baste kundër tyre duke fituar – ai nuk ishte në skuadër ose nuk kishte të drejtë të luante në atë kohë”.

Si pjesë e dënimit të tij, Toney u gjobit me 50,000 funte dhe u paralajmërua për sjelljen e tij në të ardhmen.

Pezullimi i tij filloi menjëherë, por ai mund të kthehet në stërvitje me Brentford katër muaj përpara se të përfundojë më 17 shtator. Ai nuk do të lejohet të luajë përsëri deri më 17 janar 2024.

Ai shënoi 20 gola në 33 paraqitje në Premier League këtë sezon dhe bëri debutimin e tij në Angli si zëvendësues në fitoren kualifikuese të Euro 2024 kundër Ukrainës në mars, pasi mori thirrjen e tij të parë në skuadrën e Gareth Southgate shtatorin e kaluar.

Southgate tha se ishte e rëndësishme të mbështetej Toney gjatë ndalimit të tij, duke shtuar se “nuk do të ketë asnjë ndikim” në perspektivat e tij ndërkombëtare kur të përfundojë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore