Lajme

Çfarë ka në Isfahan? Baza e objekteve bërthamore iraniane


Në Isfahan, gjeneralët iranianë kanë ndërtuar atë që quhet “bunkeri i fundit të botës”, një seli shumë e mbrojtur nga e cila drejtohej lufta.

Dhe është një bazë pranë aeroportit – e përdorur edhe nga ushtria – në qendër të vendit që izraelitët bombarduan disa orë para agimit.

Konfirmimet vijnë vetëm nga burime anonime të cituara nga “New York Times”, ndërsa agjencia zyrtare e lajmeve e kontrolluar nga regjimi në Teheran pretendon se shpërthimet e dëgjuara janë ato të sistemeve të mbrojtjes.

Janarin e kaluar Mossad do të kishte goditur një fabrikë të ndërtimit të raketave në Isfahan duke përdorur dronë të montuar brenda Iranit nga operatorë lokalë të regjistruar nga shërbimi sekret.

Iranianët duket se duan të nënvlerësojnë atë që do të ishte përgjigja fillestare ndaj sulmit të së shtunës mbrëma, mbi 300 dronë dhe raketa të lëshuara kundër Izraelit, sulmi i parë i drejtpërdrejtë midis dy kombeve armike.

Televizioni transmetoi skena nga Isfahani për të treguar se gjithçka është e qetë, të shoqëruara me muzikë qetësuese.

Isfahani konsiderohet nga inteligjenca si një qendër e rëndësishme për prodhimin e raketave dhe dronëve.

Një orë larg qytetit, qendra atomike e Natanzit është aktive, një nga më të rëndësishmet dhe më të mbrojturat në programin bërthamor të regjimit islamik.

Izraelitët mund të zgjidhnin, si në të kaluarën, të mos konfirmonin apo mohonin sulmin, gjë që do t’i lejonte ata të shmangnin përshkallëzimin rajonal.

Amerikanët thonë se nuk ishin paralajmëruar paraprakisht për misionin.

Mbi të gjitha, ata mund të zgjedhin të vazhdojnë kështu: ta kthejnë luftën në hije siç ka qenë vitet e fundit, le të vazhdojnë iranianët të presin kundërsulmin masiv, ndërkohë që i synojnë me operacione të reduktuara.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore