Lajme

Sulmet izraelite në Gaza hyjnë në ditën e katërt, IDF-ja thotë se ka kontroll të plotë të gardhit kufitar


Izraeli po vazhdon sulmet e tij ajrore në Rripin e Gazës ndërsa kryeministri Benjamin Netanyahu ka paralajmëruar se përgjigja e Izraelit ndaj masakrës së Hamasit në Izrael të shtunën “do të jehojë me ta për breza”.

Më herët, mediat hebraike raportuan se Izraeli goditi 1 mijë e 707 objektiva në Gaza që nga e shtuna, duke përfshirë 475 sisteme raketash, 73 qendra komandimi, 23 zona strategjike të infrastrukturës dhe 22 objektiva nëntokësore.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thonë se kanë goditur më shumë se 200 objektiva në Rripin e Gazës gjatë natës.

IDF-ja sqaron se mes tyre përfshihet një vend për ruajtjen e armëve në një xhami, një apartament të përdorur nga forcat raketore të drejtuara antitank të Hamasit dhe një kullë të lartë të përdorur nga grupi terrorist, midis instalimeve të tjera ushtarake.

Zëdhënësi i lartë i Forcave të Mbrojtjes izraelite, Daniel Hagari, thotë se ushtria ka rimarrë kontrollin e kufirit poroz të Gazës, pasi terroristët e Hamasit hodhën në erë pjesë të gardhit kufitar gjatë sulmit të saj të shtunën në mëngjes.

“Ditën e fundit, asnjë terrorist i vetëm nuk hyri nga gardhi”, thotë ai në një telefonatë me gazetarët.

Trupat e inxhinierisë luftarake po punojnë për të minuar zonat pranë vrimave në gardh, shtoi Hagari.

IDF-ja vlerëson se një numër i vogël terroristësh ende fshihen në territorin izraelit.

Bilanc tragjik vijon të rëndohet pas dyluftimeve mes militantëve të Hamasit dhe IDF-së (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit).

Të paktën 900 persona kanë mbetur të vrarë në Izrael, me 2 mijë e 400 të plagosur, thotë Ministria e Shëndetësisë e Izraelit.

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Rripin e Gazës thotë se 704 palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite dhe 3 mijë e 900 janë plagosur.

Një zyrtar i lartë i Hamasit deklaroi nga ana tjetër se vetëm një numër i vogël i komandantëve të lartë brenda Gazës e dinin për inkursionin e gjerë të nisur në Izrael, por se aleatët si Irani dhe Hezbollahu libanez “do t’i bashkohen betejës nëse Gaza i nënshtrohet një lufte asgjësimi”.

Ali Barakeh, një anëtar i udhëheqjes në mërgim të Hamasit, foli për Associated Press në zyrën e tij në Bejrut ndërsa Izraeli bombardonte Gazën dhe u zotua për një bllokadë totale të territorit të sunduar nga Hamasi.

“Vetëm një pjesë e vogël e komandantëve të Hamasit e dinin për orën zero”, thotë Barakeh, duke shtuar se askush nga komanda qendrore apo byroja politike e Hamasit nuk ishte në kryeqytetin libanez javën e kaluar.

Ai pranon se Irani dhe grupi militant Hezbollah i Libanit e kanë ndihmuar Hamasin në të kaluarën, por tha se që nga lufta e Gazës në vitin 2014 Hamasi ka prodhuar raketat e veta dhe ka trajnuar luftëtarët e vet.

Ministri i Jashtëm Eli Cohen mbajti një tjetër telefonatë këtë mëngjes me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken për të diskutuar mbi luftën e vazhdueshme në Gaza, tha Departamenti i Shtetit.

Leximi i SHBA-ve ofron pak informacion të ri, por thotë se të dy diskutuan “mbështetje të SHBA-ve për Izraelin ndërsa ai mbrohet nga sulmet terroriste të Hamasit”.

Blinken “përsëriti ngushëllimet e SHBA-ve për popullin e Izraelit dhe të gjithë atyre që janë prekur nga dhuna e Hamasit dhe ripohoi përpjekjet tona për të siguruar lirimin e menjëhershëm të të gjithë pengjeve”.

Kryediplomati amerikan bëri thirrje për një ndërprerje të menjëhershme të këtyre sulmeve dhe lirimin e të gjithë pengjeve.

Izraeli nis sulmet ajrore më masive në Gaza – Palestinezët në emergjencë spitalore – 900 izraelitë dhe 687 palestinezë të vrarë nga luftimet

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore