Lajme

Sulme të pandëshkuara të kolonëve kundër palestinezëve dhe ndërtime të reja në Bregun Perëndimor


Kur thoni “kolonët hebrenj” ju zbuloni menjëherë një univers të ekstremizmit nacionalist dhe fanatizmit fetar në rritje.

Një variabël i çmendur në krizën e Lindjes së Mesme.

Ai ushqehet nga fanatikë, të cilët, në emër të legjitimitetit që rrjedh nga statusi i vetëshpallur i “viktimave universale” dhe mesianizmi i “kthimit në tokën e etërve” – motivon çdo lloj të dhunës dhe abuzimit ndaj popullatës palestineze.

Ata janë gjysmë milioni (përveç 250 mijë që jetojnë në zonat e aneksuara nga Izraeli në Jerusalemin Lindor) dhe ato më radikalët nuk i kalojnë 100 mijë, por numri i tyre po rritet pas masakrës së 7 tetorit, me një komponent të fortë të neo-emigrantëve, veçanërisht nga diaspora amerikane.

Tani nuk kalon asnjë ditë pa dëgjuar lajme nga Bregu Perëndimor për sulmet e kolonëve kundër fshatrave palestineze, të cilat përfshijnë dhunë dhe kërcënime për të dëbuar beduinët, rrugë të mbyllura në mënyrë krejtësisht arbitrare, çrrënjosje metodike të ullinjve dhe plantacioneve, dëmtime të ujësjellësit të burimeve, shtëpi të djegura e deri në plagosje e vrasje të civilëve me armë lufte.

Skuadrat dhe të infiltruarit

Pas vrasjes së një djali 14-vjeçar hebre javën e kaluar në Bregun Perëndimor, me sa duket nga radikalët islamikë, ekipet e hakmarrësve hynë menjëherë në aksion, duke vrarë të paktën 7 palestinezë dhe duke plagosur 75 të tjerë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë Autoriteti Palestinez në Ramallah.

Qeveria aktuale izraelite nxit aspiratat e kolonëve dhe vazhdon të planifikojë vendbanime të reja në zemër të po atyre rajoneve që duhet të jenë pjesë e një shteti hipotetik palestinez.

Radikalët depërtuan në ushtri

Ka ende.

Vitet e fundit, organizatat më radikale të kolonëve janë infiltruar në radhët e larta të ushtrisë dhe tani po ndërhyjnë në zinxhirin komandues.

Ka oficerë të lartë, madje edhe në batalionet që veprojnë në Gaza, të cilët duket se e kanë pak problem të “mbulojnë” ushtarët tepër të dhunshëm.

Në të vërtetë, shpesh janë ata që i nxisin.

“Për shumë prej tyre, operacioni në Gaza është bërë prova për zbrazjen e të gjitha territoreve të pushtuara në vitin 1967 nga popullsia e tyre arabe”, shkruajnë editorialistët kryesorë të gazetës liberale izraelite “Haaretz”.

Frika dhe hezitimet

Administrata amerikane është e frikësuar: po i bën presion Netanyahut që t’i kontrollojë ata, por ai e di mirë se varet prej tyre për mbijetesën e tij politike.

Diplomatët evropianë nuk dinë çfarë të bëjnë, të ndarë mes solidaritetit me shtetin hebre pas masakrës së 7 tetorit dhe nevojës për të bllokuar një lëvizje që tani po bojkoton çdo mundësi paqeje dhe po kërcënon rrënjët e demokracisë izraelite.

“Amerikanët kanë frikë se Netanyahu është gati të bëjë gjithçka për të qëndruar në detyrë, shantazhi i ekstremistëve rëndon mbi të”, sqarojnë burime diplomatike evropiane në Bejrut.

Komunitetet e dëbuara

Një raport i fundit i Human Rights Watch akuzon kolonët se kanë kryer një lloj spastrimi etnik kundër “qindra beduinëve” të dëbuar nga tokat e tyre në Luginën e Jordanit.

“Të paktën 7 komunitete janë dëbuar pas 7 tetorit”.

Zyra e OKB-së për mbrojtjen e të drejtave të njeriut bën thirrje që “ushtria t’i japë fund aktiviteteve të saj për të mbështetur veprimet e paligjshme të kolonëve”.

Fjalë që denoncojnë marrëdhënien e paqartë dhe të rrezikshme midis forcave të armatosura dhe kolonëve-ushtarëve, të cilët shpesh veshin uniformën duke kryer abuzime që bien ndesh me konventat ndërkombëtare.

Çështja është e destinuar të bëhet më serioze.

“The Guardian” denoncoi zgjedhjen izraelite për të intensifikuar ndërtimin e mijëra shtëpive për hebrenjtë në zonat e pushtuara të Jerusalemit Lindor dhe pikërisht në zemër të lagjeve të populluara dendur nga palestinezë si Beit Safafa dhe Ras el Amud.

Gazeta britanike citon organizatën humanitare izraelite Bimkom, e cila raporton se disa nga projektet kanë qenë në ajër për disa kohë, por janë miratuar “vetëm disa orë pas sulmit të Hamasit”.

Plani politik themelor mbetet ai i së djathtës nacionaliste për të parandaluar lindjen e një shteti palestinez me Jerusalemin Lindor si kryeqytet.

Miratimi përfundimtar i projekteve të ndërtimit do të bëhej më 4 janar.

Marrë nga “Corriere Della Sera”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore