Lajme

Sulm me acid në kishën greke, 10 persona të hospitalizuar


Shtatë anëtarë të Kishës Ortodokse së Greqisë dhe tre të tjerë, u hospitalizuan për shkak të djegieve të marra, pas një sulmi me një lëndë acide kaustike, të ndërmarrë nga një prift, i cili po përballej me një dëgjesë disiplinore.

Ngjarja ka ndodhur në një takim të zhvilluar në Athinë, midis kryepeshkopëve grekë.

Prifti 37-vjeçar, i cili po përballej me akuzat e përdorimit të drogës, u arrestua dhe është duke u marrë në pyetje.

Një oficer policie, i cili ndihmoi në kapjen e të dyshuarit, u dëmtua gjithashtu. Po ashtu edhe një avokat, mendohet se është në gjendje serioze për shkak të djegieve.

Lënda e përdorur ende nuk është zbuluar, por mendohet se ka qenë një element kimik i rrezikshëm.

“Shpreh neverinë time ndaj kësaj ngjarjeje të paprecedentë”, foli mbi çështjen Katerina Sakellaropoulou, Presidentja e Greqisë.

Ministri i Shëndetësisë, Vassilis Kikilias, i vizitoi peshkopët gjatë trajtimit të tyre.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, ka kërkuar një hetim të plotë të ngjarjes. Përditësime të tjera priten për ta zbardhur tërësisht incidentin kishtar.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore