Lajme

Stuhitë shkaktojnë ndërprerje të energjisë në Kaliforni dhe në pjesën veri-lindore


Mbi 400 mijë konsumatorë janë pa energji elektrike në SHBA, pasi stuhitë u pasuan nga shira, borë, përmbytje dhe erëra të forta.

Kalifornia u përball me lumenj të tejmbushur dhe rrëshqitje dheu. Rreth 40 nga 58 qarqet e shtetit kanë qenë në gjendje të jashtëzakonshme.

Deri në një metër borë ka rënë në disa pjesë të New York-ut, New Hampshire and Massachusetts.

Në mëngjesin e së mërkurës vonë, 189 mijë e 492 konsumatorë në Kaliforni ishin pa energji elektrike, ndërsa 165 mijë e 249 të tjerë në New Hampshire, Maine, New York dhe Massachusetts duruan të njëjtën gjë.

Stuhia që përfshiu veri-lindjen solli stuhi dëbore, rrëzoi linjat e energjisë elektrike dhe rrëzoi pemë dhe pati erëra të regjistruara mbi 64 kilometra në orë.

Qindra shkolla dhe biznese në rajon u mbyllën.

Shteti i New York-ut dhe disa qarqe në New Jersey lëshuan gjendje të jashtëzakonshme që zgjatën deri në mëngjesin e së mërkurës.

Në bregun perëndimor, ku një seri stuhish kanë goditur Kaliforninë që nga fillimi i vitit, tokat e ngopura kanë krijuar kushte të rrezikshme për banorët.

Një rrëshqitje dheu në qarkun Placer shkaktoi dëme të rënda në një shtëpi pothuajse të zhytur në baltë, sipas departamentit lokal të zjarrfikësve.

Në perëndim të diellit të së martës në mbrëmje, lumenjtë ishin vërshuar dhe disa rrugë ishin të pakalueshme.

Erërat e forta rrënuan gjithashtu shtetin. Gati 15 milionë njerëz ishin nën një paralajmërim për erëra të forta të martën pasi erërat me forcë uragani në qarqe të shumta tejkaluan shpejtësinë 90 mph.

Kalifornianët mund të presin një lehtësim të lehtë, por nuk do të zgjasë shumë, paralajmëroi Shërbimi Kombëtar i Motit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore