Lajme

Stuhia e dimrit në SHBA lë miliona shtëpi pa energji elektrike


Elliott, stuhia e dimrit e quajtur kështu nga parashikuesit u intensifikua në një ciklon të vërtetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ajo solli erëra të forta në pjesën veriore të New York-ut, së bashku me përmbytjet kërcënuese për jetën, ngrirjen dhe udhëtimet. kaos si shkoi.

Anulimet e linjave ajrore arritën në 5 mijë e 700 fluturime.

Udhëtimi në rrugë u ndërpre për shkak të motit me borë ose përplasjeve dhe autoritetet u kërkuan shoferëve të shmangin udhëtimet jo thelbësore.

Sekretari i Transportit, Pete Buttigieg, tha për “CNN” se sistemi i aviacionit amerikan “po funksionon nën tendosje të madhe”.

Stuhia ka prodhuar dëborë dhe ka ulur temperaturat, duke ndërprerë energjinë nga Texasi në Maine.

Zyrtarët urdhëruan që makinat të dilnin nga rrugët ndërsa parashikuesit amerikanë paralajmëruan për “ndikime potencialisht gjymtuese në pjesët qendrore dhe lindore” të vendit.

Ardhja e shpërthimit arktik shkaktoi ndërprerje të gjerë të shërbimeve, me më shumë se 1.5 milion familje që vlerësohet të jenë pa energji elektrike.

Rënia e shpejtë e temperaturave është shoqëruar me erëra të forta.

Një shpërthim 79 mph u regjistrua në qendër të qytetit Buffalo ku reshjet e borës sollën një ngjarje të rrallë “dukshmërie zero” në aeroport.

Dhjetëra mijëra shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike dhe guvernatorët në të paktën 13 shtete kanë hartuar plane të reagimit emergjent, duke përfshirë vendosjen e Gardës Kombëtare, për fundjavën e festave.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore