Shëndet

Studiuesit australianë bëjnë zbulimin e parë në botë për endometriozën


Studiuesit në Sydney kanë bërë një hap përpara në botë që mund të ndryshojë trajtimin e endometriozës dhe të përmirësojë shëndetin e grave që jetojnë me sëmundjen e dhimbshme.

Studiuesit kanë rritur indet nga çdo lloj endometrioze të njohur, duke vëzhguar ndryshimet dhe duke krahasuar se si ato reagojnë ndaj trajtimeve.

Kështu, ata do të jenë në gjendje të ndryshojnë trajtimet nga lloje të ndryshme të endometriozës, duke përcaktuar nëse një grua do të ketë nevojë për trajtime të fertilitetit.

Profesori i obstetrikës dhe gjinekologjisë në spitalin Mbretëror të Sydney-t për Gratë, Jason Abbott, ka treguar se zhvillimi është i krahasueshëm me ato të bëra në trajtimin e kancerit të gjirit tre dekada më parë.

Endometrioza është një sëmundje kronike që prek të paktën një në nëntë gra dhe vajza australiane, me simptoma që përfshijnë dhimbje barku, perioda të rënda, fryrje, gjakderdhje nga fshikëza dhe zorrët, lodhje, ankth të shkaktuar nga dhimbja dhe infertiliteti.

Dizajnerja australiane e modës Kate Ford jeton me këtë sëmundje të dhimbshme për 15 vjet pasi u diagnostikua si adoleshente.

“Më binte të fikët, villja. Po bëhesha gjithnjë e më keq”, ka rrëfyer ajo.

“Unë thjesht nuk mund të bëja asgjë për këtë. Mundësia e vetme ishte të merrja pilulën kur isha 15 vjeç dhe vendosa të mos e bëja këtë”.

“Përfundova duke u përballur me dhimbjen derisa u bëra mjaftueshëm për të kryer operacionin në moshën 17-vjeçare”.

Sipas Ford, dhimbja e fortë mund të godasë në çdo moment.

“Mund të jesh mirë për një sekondë, dhe më pas brenda një minute, gjithçka ndryshon. Ti zbehesh, të bie të fikët, vjell, ke dhimbje, sikur dikush të godet me thikë në stomak”.

Ford ka duruar katër operacione laparoskopike invazive përpara se t’i nënshtrohej trajtimeve të fertilitetit që çuan në lindjen e binjakëve të saj në shkurt të vitit të kaluar.

Ajo mirëpriti zbulimet shkencore që po bëhen rreth endometriozës. “Por ata ende thjesht nuk e kuptojnë se çfarë është”, ka thënë ajo.

Ndërkohë, Abbott ka thënë se zbulimi do të thotë se lloje të ndryshme të endometriozës do të synohen dhe trajtohen në mënyrë më efektive, në një mënyrë të ngjashme me kancerin e gjirit.

“30 vjet më parë, ne i trajtuam të gjitha kanceret e gjirit njësoj. Tani e dimë se ka shumë lloje të ndryshme të kancerit të gjirit dhe i trajtojmë ato në përputhje me rrethanat”, ka thënë ai.

“Duke ditur llojin e endometriozës, ne do të jemi në gjendje të parashikojmë nëse një paciente ka të ngjarë të përjetojë një formë agresive, invazive të sëmundjes dhe të ofrojmë trajtim për të ruajtur fertilitetin e saj”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore