Lajme

Studimi francez zbulon sekretin pas piramidave egjiptiane


Piramidat e Giza-s janë një nga monumentet më të famshme në historinë e njerëzimit, për shkak të ndërtimit të tyre që vazhdon të trazojë mendjet njerëzore ndër shekuj.

Edhe pas afro 4 mijë e 500 vjetësh, arkeologët nuk kanë qenë në gjendje të përcaktojnë të gjitha aspektet teknike që lidhen me ndërtimin e piramidave.

Mbeten shumë pyetje se si qytetërimi faraonik i ndërtoi këto ndërtesa të mëdha, pavarësisht mungesës së mjeteve teknike moderne.

Një studim i ri i udhëhequr nga një gjeograf natyror, Hader Sheisha i Universitetit Aix-Marseille në Francë, ka hedhur dritë të re mbi këtë dilemë.

Ai zbuloi se ndërtimi i piramidave të Giza-s ishte i mundur falë pranisë së një dege që degëzon nga Nili, e cila nuk ekziston më sot, që lejonte transportin e materialeve të nevojshme ndërtimore.

Sipas Radio Monte Carlo, studimi sugjeron se inxhinierët e faraonëve përdorën Nilin dhe baticën e tij vjetore përmes një sistemi kompleks kanalesh dhe pellgjesh që formuan një kompleks porti në rrëzë të rrafshnaltës së Giza-s.

Ekspertët studiuan polenin e lashtë në vend, i cili mundësoi një analizë të saktë të ndryshimit të niveleve të ujit në këtë rajon për më shumë se 8 mijë vjet, duke përfshirë periudhën gjatë së cilës u ndërtuan piramidat midis viteve 2686-2160 p.e.s.

Hulumtimi tregoi se niveli i ujit u rrit ndjeshëm gjatë periudhës së lagësht afrikane midis 4 mijë e 800 dhe 5 mijë e 500 vjet më parë, gjë që e ktheu tokën e thatë të një pjese të Saharasë në një copë bari, pemësh dhe liqenesh.

Pas kësaj, dega e Nilit u tërhoq, por mbeti e lundrueshme për një kohë të gjatë.

Kjo mundësoi transportin e gurëve dhe materialeve për ndërtimin e piramidave, dhe raportohet se shumë prej këtyre gurëve u transportuan nga vende të largëta në Egjipt.

Studimi tregoi se uji në këtë degë ruante nivele të larta gjatë sundimit të Khufu-s, Khafre-s dhe Menkaure-t, gjë që lehtësoi transportin e materialeve të ndërtimit në Giza.

Por pas mbretërimit të mbretit Tutankhamun, i cili erdhi në pushtet nga viti 1349 deri në vitin 1338 para Krishtit, nivelet e ujit në këtë degë të Nilit ranë gradualisht derisa arritën nivelet më të ulëta të dokumentuara në 8 mijë vitet e fundit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore