Lajme

Stoltenberg i kërkon Seulit më shumë mbështetje ushtarake për Ukrainën


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i kërkoi Koresë së Jugut të rrisë mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainën, duke kujtuar se vendet e tjera ndryshuan politikën e tyre të ndalimit të furnizimeve për shtetet ndërluftuese pas pushtimit të Rusisë.

Seuli ka nënshkruar marrëveshje të mëdha për furnizimin me tanke, avionë dhe armë të tjera për Poloninë anëtare të NATO-s.

Që nga fillimi i luftës, ndërsa shprehu mbështetje, presidenti Yoon Suk-yeol ka deklaruar se ligji i Koresë së Jugut kundër furnizimit të drejtpërdrejtë të armëve për vendet në konflikt e bën të vështirë furnizimin për Kievin, duke u kufizuar tani për tani në ofrimin e ndihmës humanitare.

Stoltenberg, duke takuar Ministren e Jashtme të Koresë së Jugut Park Jin dje në Seul, tha se mbështetja e Koresë së Veriut për Rusinë në luftën në Ukrainë përforcon nevojën që pjesa tjetër e botës të mbetet “e ndërlidhur” në përpjekjet e përbashkëta të sigurisë.

“Unë mendoj se në një botë më të paparashikueshme dhe të pasigurt, është edhe më e rëndësishme që vendet që besojnë në lirinë dhe demokracinë në një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla të qëndrojnë së bashku”, tha sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

Ai shprehu shqetësim edhe për testet e pamatura të raketave dhe programet bërthamore të Koresë së Veriut.

“Dhe lufta në Ukrainë gjithashtu ka pasoja për rajonin tuaj. Dhe ne gjithashtu e dimë se Koreja e Veriut po ofron mbështetje ushtarake për përpjekjet luftarake të Rusisë me raketa dhe raketa. Dhe kjo thjesht nxjerr në pah se sa të ndërlidhur jemi”.

Gjatë vizitës dyditore në Seul, duke përfshirë një takim me Presidentin Yoon, Stoltenberg nënvizoi rëndësinë që i atribuohet “partneritetit midis Republikës së Koresë dhe NATO-s”, i cili mund të jetë “një avantazh i ndërsjellë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore