Pajisje

Starlink po teston shërbimin e ri


Projekti i fundit i internetit “Starlink” është në fazën e tij të testimit dhe premton lidhje internet pothuajse kudo në tokë.

Shërbimi Global Roaming do të kushtojë 200 dollarë në muaj përveç pjatës satelitore Starlink Kit prej 599 dollarësh.

Starlink Global Roaming service message

Space-X përdor lidhjet ndër-satelitore Starlink për të transmetuar internetin tek përdoruesit kudo ku është në dispozicion mbulimi Starlink.

Për shkak të natyrës së tij eksperimentale, Starlink përmend shërbimin e ri Global Roaming ku thuhet se do të ofrojë shërbim interneti me shpejtësi të lartë, të ulët-latente të përziera me periudha të ndryshe.

Starlink availablity mapStarlink availability map

Global Roaming janë “të varura nga miratimet rregullatore” që është një  pyetjeje për shërbimin pasi Starlink është ende në pritje të miratimit rregullator nëpër vende të ndryshme.

Shërbimi global roaming do të mbulojë më shumë territore krahasuar me planin RV i cili shkon për 124 euro por është i kufizuar për t’u përdorur në të njëjtin kontinent.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore