Lajme

Sri Lanka afër bisedimeve me FMN-në pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme


Presidenti në detyrë i Sri Lanka-s, Ranil Wickremesinghe tha të hënën se vendi pothuajse kishte përfunduar negociatat me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), një ditë pasi shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në vendin ishull.

“Presidenti në detyrë shpjegoi më tej se negociatat me Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) ishin afër përfundimit dhe diskutimet për ndihmë me vendet e huaja gjithashtu po përparonin”, tha zyra e Wickremesinghe në një deklaratë.

Deklarata erdhi pasi Wickremesinghe dha urdhra të dielën vonë për një gjendje të jashtëzakonshme në vendin e goditur nga kriza, në një përpjekje për të shmangur trazirat përpara një votimi në parlament më vonë këtë javë për të zgjedhur një president të ri.

Udhëheqësit e Sri Lanka-s kanë vendosur një gjendje të jashtëzakonshme disa herë që nga prilli, kur protestat publike u zhvilluan kundër trajtimit të qeverisë ndaj një krize ekonomike të thelluar dhe mungesës së vazhdueshme të gjërave thelbësore.

“Është e leverdishme, pra, të bëhet në interes të sigurisë publike, mbrojtjes së rendit publik dhe mirëmbajtjes së furnizimeve dhe shërbimeve thelbësore për jetën e komunitetit”, thuhej në njoftim.

Wickremesinghe kishte shpallur një gjendje të jashtëzakonshme javën e kaluar, pasi presidenti Gotabaya Rajapaksa u largua nga vendi për t’i shpëtuar një kryengritjeje popullore kundër qeverisë së tij, por ajo nuk ishte njoftuar zyrtarisht.

Të dielën vonë, Wickremesinghe, i cili u betua në 15 korrik si president në detyrë, shpalli një gjendje të re të jashtëzakonshme, dispozitat specifike ligjore të së cilës ende nuk janë shpallur nga qeveria.

Rregulloret e mëparshme emergjente janë përdorur për të vendosur ushtrinë për të arrestuar njerëz, për të kontrolluar pronat private dhe për të zbutur protestat publike.

Kryeqyteti tregtar i vendit Colombo qëndroi i qetë të hënën në mëngjes, me trafik dhe këmbësorë në rrugë.

Bhavani Fonseka, studiues i lartë në Qendrën për Alternativat e Politikave, tha se shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme po bëhej përgjigja e paracaktuar e qeverisë.

“Kjo ka rezultuar joefektive në të kaluarën”, i tha Fonseka agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Rajapaksa iku në Maldive dhe më pas në Singapor javën e kaluar pasi qindra mijëra protestues antiqeveritar dolën në rrugët e Colombo një javë më parë dhe pushtuan rezidencën dhe zyrën e tij zyrtare. Parlamenti pranoi dorëheqjen e Rajapaksa të premten dhe u mblodh një ditë më vonë për të filluar procesin e zgjedhjes së një presidenti të ri, me votimin e caktuar për të mërkurën.

Kombi i goditur nga kriza mori gjithashtu një dërgesë karburanti që mbërriti për të ofruar lehtësim në mes të mungesave.

Wickremesinghe, një kryeministër gjashtë herë i konsideruar si aleat i Rajapaksa-s, është një nga pretendentët kryesorë për të marrë presidencën me kohë të plotë, por protestuesit gjithashtu duan që ai të largohet, duke çuar në perspektivën e trazirave të mëtejshme nëse ai zgjidhet.

Marrë nga Reuters, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore