Lajme

Spotify shkurton thuajse 1600 vende pune mes kostove në rritje


Spotify po shkurton thuajse 1 mijë e 600 vende pune pasi shërbimi i transmetimit të muzikës fajësoi ngadalësimin e ekonomisë dhe kostot më të larta të huamarrjes në raundin e fundit të tepricave në kompanitë e mëdha të teknologjisë.

Daniel Ek, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Spotify, zbuloi se kompania kishte vendosur të shkurtonte 17 për qind të fuqisë punëtore, raundi i tretë dhe më i madh i pushimeve nga puna në vitin 2023.

Kompanitë e mëdha të teknologjisë duke filluar nga Meta dhe Microsoft tek Amazon dhe Alphabet kanë ndërmarrë shkurtime dhe kanë bërë teprica në shkallë të gjerë gjatë vitit 2023 pasi u rritën normat e interesit dhe investitorët u fokusuan në aftësinë për të ulur kostot për të mbrojtur fitimet.

Spotify është lojtari dominues në transmetimin global të muzikës dhe është një nga kompanitë e pakta evropiane që përballet me rivalët amerikanë.

Megjithatë, ndërsa momenti i ekonomisë globale është zbehur, ajo është frenuar nga investimi i mëparshëm në podcast.

Ky investim përfshinte mbështetjen e një podcast nga Princi Harry dhe Dukesha e Sussex-it në një marrëveshje që përfundoi në ashpërsi të dukshme këtë vit.

Spotify vazhdon të mbajë lidhje me podcasting me vlerë të lartë, duke përfshirë një marrëveshje të diskutueshme me Joe Rogan dhe të tjerët me ndikuesen Emma Chamberlain dhe komedianin Trevor Noah.

Ek ka thënë se Spotify kishte përfituar nga huamarrja e lirë gjatë viteve 2020 dhe 2021, kur bankierët qendrorë ulën ndjeshëm normat e interesit në përgjigje të bllokimeve të pandemisë, por që “tani e gjejmë veten në një mjedis shumë të ndryshëm”.

Spotify raportoi se kishte 9 mijë e 400 punonjës në fund të tremujorit të tretë të vitit 2023.

Tashmë ka ulur numrin e punonjësve me 6 për qind në janar dhe me 2 për qind të tjerë në qershor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore