Muzikë

Spotify gjeneroi 4.5 miliardë dollarë për artistë dhe ‘labele’ të pavarura në vitin 2023


Pas lajmeve se industria e muzikës gjeneroi rreth 9 miliardë dollarë në platformën transmetuese Spotify në vitin , gjigandi i transmetimit ka zbuluar se gjysma e këtij totali shkoi për ‘labelet’ dhe artistët e pavarur – 4.5 miliardë dollarë.

Transmetimi e ka rrafshuar fushën e lojës në shumë mënyra që kur u bë platforma kryesore për muzikën rreth një dekadë më parë dhe fakti që artistët e pavarur – të cilët Spotify i përkufizon si artistë të nënshkruar me një ‘label’ jo të madh ose ata të pavarur – tani përbëjnë gjysmën nga ai total, për herë të parë.

Me rreth 236 milionë abonentë me pagesë, Spotify mbetet shërbimi më i madh në botë i transmetimit të muzikës me pagesë, me territorin më të madh të SHBA-së, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Është e rëndësishme të theksohet se sa nga ato para arrijnë tek artistët përcaktohet nga mbajtësit e të drejtave – të cilët zakonisht janë ‘labele’ dhe botues muzikor – jo Spotify.

Pagesat i shkojnë së pari mbajtësve të të drejtave, të cilët më pas marrin tarifën ose përqindjen e tyre dhe u paguajnë krijuesve pjesën e tyre.

Kompania vëren se viti 2023 ishte shuma më e lartë që ka gjeneruar ndonjëherë India nga një shitës me pakicë (d.m.th Spotify) në një vit, dhe se 4.5 miliardë dollarë nuk janë vetëm një rritje katër herë e asaj që gjeneruan indianët në Spotify nga viti 2017, por janë më shumë se e gjithë industria muzikore e regjistruar në çdo vend, përveç SHBA-së, sipas IFPI.

Në fillim të këtij viti, kompania njoftoi jo vetëm se i ka paguar industrisë së muzikës 9 miliardë dollarë në vitin 2023, por ka paguar 48 miliardë dollarë që nga themelimi i saj në viti 2008.

Vitin e kaluar, kompania tha se paguan gati 70% të çdo dollari që gjeneron nga muzika përsëri në industri, duke gjeneruar të ardhurat e saj muzikore nga dy burime: tarifat e abonimit nga abonentët e saj që paguajnë platformën Premium dhe tarifat nga reklamat në muzikë në nivelin e saj Falas.

Këto mbajtës të të drejtave përfshijnë ‘labelet\ diskografike, botuesit, shpërndarësit e pavarur, organizatat për të drejtat e performancës dhe shoqëritë grumbulluese.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore