Aplikacione

Spotify fillon të provojë NFT-të në platformën e tij


Artistët së shpejti mund të jenë në gjendje të promovojnë NFT në Spotify nëse një provë shkon mirë, raportoi Music Ally të Premten.

Kompania më e fundit e teknologjisë që ka hyrë në NFT, Spotify hyri në botën e web3 në fillim të këtij muaji me 3 maj të “Spotify Island” në Roblox. Duke filluar me një grup artistësh, mes tyre Steve Aoki dhe The Wombats, Spotify tani do të testojë NFT-të në platformë për përdoruesit e përzgjedhur posaçërisht me bazë në SHBA.

Megjithatë, ata nuk do të shesin NFT drejtpërdrejt, pasi përdoruesit do të duhet të kalojnë në një treg të jashtëm për të bërë blerje.

Në të njëjtën kohë, përdoruesit kanë raportuar se Spotify po dërgon gjithashtu sondazhe dhe madje u ofron disa njerëzve kompensim për bisedat me anëtarët e ekipit në lidhje me NFT dhe web3. Pyetjet, të cilat janë shpërndarë në Twitter, pyetjet u pritën me tallje nga disa postera.

Thashethemet se Spotify ishte i interesuar të hynte në web3 kanë qarkulluar që nga marsi kur kompania postoi dy shpallje pune për të punuar me projekte web3 në fazat e hershme. Lajmet e fundit vijnë vetëm disa ditë pasi Meta njoftoi se gjithashtu do të nisë testimin e koleksioneve digjitale dhe NFT-ve në Instagram.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore