Sport

Sportistet femra më të paguara, dominojnë tenistet


Interesi për sportin e femrave po rritet dukshëm. Pavarësisht se pabarazia përsa i përketë pagave, kushteve të punës, mbulimit mediatik e shumë gjërave të tjera, në krahasim me meshkujt është e lartë.

Megjthatë, kohët e fundit diçka ka ndryshuar për mirë edhe në këtë drejtim. Interesi për të drejtat e transmetimit po rritet, ashtu si dhe investimet.

Sipas një vlerësimi të “Forbes”-it, dhjetë atletet më të paguara në botë fituan gjithsej 167 milionë dollarë bruto në vitin 2021. Një rritje prej 23% krahasuar me një vit më parë.

Pavarësisht kësaj, asnjë nga atletet femra nuk arriti të renditet në top 10-shen e sportistëve më të paguarë në botë për vitin 2021.

Në fakt, Naomi Osaka, atletja më e paguar gjatë vitit të kaluar, u rendit në vendin e dymbëdhjetë.

Yjet e futbollit në SHBA për femra si Alex Morgan-i dhe Megan Rapinoe nuk kanë arritur të hyjnë në dhjetëshen e parë sepse vijnë nga sportet ekipore ku pagat janë ende të ulëta në krahasim me grupet e çmimeve në sportet individuale.

Renditja e 10 sportisteve më të paguara femra për 2021:

1-Naomi Osaka (Tenis)

– Fitimet totale: 57.3 milionë dollarë

– Në fushë: 2.3 milionë dollarë

2-Serena Williams (Tenis)

– Fitimet totale: 45.9 milionë dollarë

– Në fushë: 0.9 milion dollarë

3-Venus Williams (Tenis)

– Fitimet totale: 11.3 milionë dollarë

– Në fushë: 0.3 milion dollarë

4-Simone Biles (Gjimnastikë Artistike)

– Fitimet totale: 10.1 milionë dollarë

– Në fushë: 0.1 milion dollarë

5-Garbine Muguruza (Tenis)

– Fitimet totale: 8.8 milionë dollarë

– Në fushë: 2.8 milionë dollarë

6-Jin Young Ko (Golf)

– Fitimet totale: 7.5 milionë dollarë

– Në kurs: 3.5 milionë dollarë

7-PV Sindhu (Badminton)

– Fitimet totale: 7.2 milionë dollarë

– Në fushë: 0.2 milionë dollarë

8-Ashleigh Barty (Tenis)

– Fitimet totale: 6.9 milion dollarë

– Në fushë: 3.9 milionë dollarë

9-Nelly Korda (Golf)

– Fitimet totale: 5.9 milionë dollarë

– Në kurs: 2.4 milionë dollarë

10-Candace Parker (Basketboll)

– Fitimet totale: 5.7 milionë dollarë

– Në fushë: 0.2 milion dollarë

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore