Sport

Sporti më i ri, kombinim mes basketbollit dhe WWE


Adhuruesit e sportit kanë mbetur të habitur pasi kanë zbuluar sportin tejet të çuditshëm të “Rugball”-it.

Shumë nuk do ta kishin menduar kurrë që basketbolli dhe WWE mund të kombinoheshin për të krijuar një nga sportet më unike në planet.

Por kjo është ajo që ka ndodhur në Rusi, ndërsa një formë e dhunshme e NBA po merr formë.

Elementet e basketbollit dhe të mundjes janë të përhapura, por loja gjithashtu ka një ngjashmëri me aspektet e futbollit amerikan dhe regbis.

Pamjet e sportit tregojnë se ai luhet në një fushë basketbolli me rrathë në çdo skaj.

Megjithatë, ndryshimi vjen me nivelin e kontaktit fizik. Duket se është e ligjshme që lojtarët të kryejnë suplekse ndaj njëri-tjetrit si një formë goditjeje.

Dhe ajo që është edhe më konfuze është se ata që kryejnë suplekset shpesh heqin fanellat e tyre përpara se të hedhin lojtarët kundërshtarë në dysheme.

Loja është e njohur në Rusi, ku luhet në një nivel profesional në një ligë me 22 ekipe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore