Shëndet

Speci djegës dhe vetitë e tij


Një perime me shumë benefite gastronomike dhe shëndetësore. Përdorimi i specave djegës në mjekësi dhe kuzhinën popullore mburret me një traditë shumë të lashtë dhe, siç ndodh shpesh në këto raste, me një numër mjaft të madh indikacionesh.

Le të përqendrohemi në ato kardiovaskulare, të konfirmuara më shumë nga kërkimet shkencore.

Furnizues i mirë i vitaminës C, substancave mbrojtëse anti-oksidante, acideve yndyrore të pangopura (në fara, të bluara së bashku me frutat): për të gjithë këtë, djegiet kanë efekte të dobishme në shëndetin kardiovaskular, zvogëlojnë kolesterolin “e keq”.

Kapsaicina (enzima kryesore e specit), përgjegjëse për aromën pikante, përmirëson kontrollin e oreksit dhe ngopjes.

Sipas “Gazetës Evropiane të Farmakologjisë”, në 2013, kapsaicina gjithashtu ka veti të tjera të dobishme për zemrën dhe enët. Stimulon çlirimin e oksidit të azotit nga muri arterial, një substancë që ka një efekt pozitiv në presionin e gjakut.

Doza terapeutike – Ndërsa shëndeti i përgjithshëm i përdorimit gastronomik të specave djegës nuk është në diskutim (me disa masa paraprake të matura për gastritin, sëmundjen e ulcerës dhe kolitin), doza ditore e nevojshme për të marrë efekte të prekshme terapeutike ende nuk është identifikuar qartë.

Sipas disa studiuesve, një dozë pluhuri djegës duhet të ndryshojë, në varësi të përvojave të ndryshme, nga 1 g deri në 5-8 g në ditë.

Sasitë, këto të fundit, sigurisht që nuk do të vendosen më në fushën e gastronomisë, por të farmakologjisë reale. Prandaj pyetja është ende e hapur.

A është domosdoshmërish pikante? – Djegësia është karakteristikë që e duan më shumë adhuruesit e specave djegës.

Ndërsa shpesh tolerohet nga ata që thjesht janë admirues të vetive të tij shëndetësore, duhet thënë se ekuivalenca midis erëzave dhe shëndetit nuk është absolutisht e vërtetë.

Në fakt, kapsaicina agresive nuk është e vetmja përgjegjëse për përfitimet shëndetësore që rrjedhin nga konsumi i Capsicum.

Specat jo-pikantë, për shembull, përmbajnë lëndë ushqyese të vlefshme, si vitamina C (gati 230 mg / 100 g; limoni përmban rreth 50 mg), antioksidantë, minerale etj.

Por edhe kapsium dhe dihidro-derivatet e tij, të cilat kanë demonstruar se kanë aftësinë të induktojnë vdekje spontane në qelizat kancergjene në laborator (European Journal of Nutrition, 2003). Ashtu si kapsaicina e athët.

Nëse thjesht mbështetemi te mallkimet ose rrëmbimi i atyre që e konsumojnë, do të ishim në një vështirësi të madhe.

I njëjti ushqim mund të prodhojë ndjesi shumë të pakëndshme dhe madje të dhimbshme për disa, perceptime qiellore për disa të tjerë.

Ka shumë subjektivitet. Kimisti amerikan, Wilbur Lincoln Scoville, u përpoq ta korrigjojë këtë në 1912-n, i cili zhvilloi një metodë të vlerësimit të pikës, të quajtur Shkalla Scoville.

Jona ka pasur një grup prej pesë provuesish që provojnë tretësira të ekstraktit të specit djegës për t’u testuar në mënyrë progresive të holluar në ujë dhe sheqer derisa djegia të mos ishte më e dukshme.

Shkalla e hollimit (të cilën Scoville caktoi në mënyrë arbitrare në 16 milion për kapsaicinën e pastër) e bëri vlerën e pikës me një numër.

Një vlerë e barabartë me zero për specin e ëmbël (domethënë, jo pikant, madje edhe pa hollim) deri në më shumë se 2 milionë për specat shumë të nxehtë.

Një metodë jo e lirë nga papërsosmëritë. Vlerat e erëzave, brenda së njëjtës specie, në fakt mund të ndryshojnë deri në dhjetë herë, për shkak të faktorëve të mjedisit dhe teknikave të kultivimit; për më tepër, mbase më e rëndësishmja, testi Scoville bazohet gjithashtu në ndjesi organoleptike subjektive, të cilat mund të ndryshojnë nga personi në person deri në 50%.

Aktualisht pikantja maksimale i përket specit djegës, Carolina Reaper, me origjinë amerikane.

Vini re se llaku i specave, i furnizuar, ka një vlerë Scoville që varion nga 3 deri në 5 milionë për këtë arsye është në gjendje të shkaktojë kollë dhe acarim të rëndë në sy, hundë dhe gojë, por edhe kriza serioze të frymëmarrjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore