Euro 2024

Spanjë – Francë, formacionet zyrtare


Rodri - Aurelien Tchouameni

Spanja dhe Franca takohen në gjysmëfinalen e UEFA Euro 2024 të martën më 9 korrik, ora 21:00.

Në Mynih pritet një përplasje e ashpër mes dy titanëve të futbollit evropian.

Spanja e ka ndezur turneun deri më tani dhe është skuadra e vetme që ka fituar të pesë ndeshjet e tyre. Ata janë gjithashtu të parët në numrin e golave ​​(11) dhe të parët në totalin e tentativave (102) dhe topave të rikuperuar (230), duke treguar se sa mbresëlënës kanë qenë si përpara ashtu edhe në mbrojtje.

Megjithatë, duke qëndruar në rrugën e “La Roja”-s, është një skuadër e fortë franceze që ka mbajtur katër porta të pastra në pesë ndeshjet e tyre deri më tani. “Les Bleus” po synojnë një finale të katërt të turneut të madh në tetë vitet e fundit (pas arritjes në finalet e Euro 2016, Kupës së Botës 2018 dhe Botërorit 2022), një rekord i jashtëzakonshëm që dëshmon eksperiencën e tyre të përvojës në ndeshje të mëdha.

Formacionet zyrtare

Teksa ka mbetur rreth 1 orë nga fillimi i takimit, Luis de la Fuente i Spanjës dhe Didier Deschamps i Francës kanë zbuluar formacionet titullare me të cilat do të zbresin në fushë nga minuta e parë.

Spanja: Unai Simon: Navas, Nacho, Laporte, Cucurella; Olmo, Rodri, Fabian Ruiz; Lamine Yamal, Morata, Williams.

Të pezulluar: Carvajal, Le Normand.

Franca: Maignan; Kounde, Saliba, Upamecano, Hernandez; Kante, Tchouameni, Rabiot, Dembele; Kolo Muani, Mbappe.

Çfarë thonë trajnerët

Luis de la Fuente, trajneri i Spanjës u shpreh: “Ne po përballemi me një superfuqi futbolli, një kundërshtar të madh. Ata nuk janë vetëm të fuqishëm si ekip, fizikisht shumë të fortë, shumë të shpejtë; ata gjithashtu kanë lojtarë individualë të shkëlqyer”.

“Pa dyshim, ata kanë disa nga më të mirët në botë, por ne do të tregojmë të gjithë potencialin tonë, mendoj se jemi në të njëjtin nivel me ata, si kolektivisht ashtu edhe individualisht, do të jetë një spektakël i shkëlqyer”, vijoi ai.

Didier Deschamps, trajneri i Francës tha: “(Spanja) ka pasur Euro-n më të mirë deri më tani dhe ka lënë përshtypjen më të mirë pas çdo ndeshje. Të gjitha skuadrat spanjolle kanë pasur gjithmonë një mesfushë të mirë që është në gjendje të kontrollojë ndeshjet. Rodri në veçanti është thelbësor, por të gjithë lojtarët e tyre janë të rëndësishëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore