Euro 2024

Spanja – Franca, tre betejat kryesore të përballjes gjysmëfinaliste të Euro 2024


Barcola - Williams - Mbappe - Yamal

Me pesë tituj të Kampionatit Evropian mes tyre, Spanja dhe Franca përballen në gjysmëfinalen e së martës në Mynih, duke shpresuar të zgjasin synimin e tyre përkatëse për një tjetër triumf.

Spanja mund të fitojë një kurorën e katërt rekord të Euro-s, ndërsa Franca do t’i bashkohej spanjollëve dhe Gjermanisë në tre tituj nëse ata ecin deri në fund.

Në hijet e gjermanëve dhe italianëve për pjesën më të madhe të shekullit të 20-të, Franca dhe Spanja janë bërë dy kombet më të suksesshme në turnetë e mëdha në dekadat e fundit.

Që kur Franca fitoi Kupën e Botës në 1998, vetëm katër nga 13 finalet e Kupës së Botës ose të Euro-s nuk kanë paraqitur asnjërën nga të dy palët.

Spanja ka dy tituj Euro dhe një Kupë Bote që nga ajo kohë, ndërsa Franca është bërë dy herë kampione e botës dhe ka fituar Euro 2000.

Sulmi i munguar i Francës kundrejt mbrojtjes së dobët të Spanjës

Golashënuesit më të mirë me 16 gola në Kupën e Botës 2022, francezët kanë arritur në gjysmëfinale të Euro 2024 pa shënuar nga loja e hapur.

Superylli Kylian Mbappe ka gjetur rrjetën vetëm një herë, nga pika e bardhë, duke luftuar me maskën pasi theu hundën në ndeshjen hapëse kundër Austrisë.

Dy golat e tjerë të Francës kanë qenë autogola.

Trajneri i Francës, Didier Deschamps, mbrojti Mbappe të dielën, duke i thënë “TF1” se sulmuesi “tashmë ka bërë histori… dhe ai dëshiron të bëjë edhe më shumë histori”.

“Kylian është këtu, edhe nëse nuk është 100%”, u shpreh trajneri.

Në Euro 2016, Antoine Griezmann shënoi gjashtë gola, dy herë më shumë se lojtari tjetër më i mirë, dhe dha dy asistime, por rrallëherë ka kërcënuar mbrojtjen e kundërshtarëve në Gjermani këtë verë.

Megjithatë, nëse Franca do të depërtojë, ndeshja e së martës mund të jetë mundësia e përsosur kundër një mbrojtjeje disi të dobët spanjolle.

Futbollisti spanjoll Dani Carvajal dhe qendërmbrojtësi Robin le Normand do të mungojnë në gjysmëfinale për shkak të pezullimeve.

Përveç ndeshjes së fundit të fazës së grupeve kundër Shqipërisë, dyshja kanë nisur çdo ndeshje në turne dhe Spanja ka pranuar vetëm një herë me të dy në fushë.

Jesus Navas, 38 vjeç, ka të ngjarë të zëvendësojë Carvajal-in dhe duhet të ketë shumë vëmendje nga një Mbappe tepër i shpejtë.

Dy filozofi të ndryshme trajnerësh

Dueli i trajnerëve të së martës formohet jo vetëm si një përplasje filozofie, por edhe një kontrast i theksuar në tonalitetin e lojës.

Didier Deschamps i Francës, një nga tre lojtarët e vetëm që ka fituar Kupën e Botës si lojtar dhe trajner, ka çuar “Les Bleus” në finalet e tre nga katër turneve të fundit të mëdhenj.

I bekuar me më shumë thellësi sulmuese se ndoshta çdo ekip tjetër në turne, Deschamps nuk lejon që pasuritë e tij sulmuese të luajnë të lirë, në vend të kësaj preferon stabilitetin mbrojtës përmes një aderimi të ngurtë ndaj strukturës dhe formës.

Trajneri pranoi të njëjtën gjë në fushatën kualifikuese të Francës, duke thënë: “Unë jam pragmatik dhe realist dhe lojtarët janë gjithashtu të vetëdijshëm për këtë”.

Pavarësisht se shënoi vetëm tre gola, Franca nuk ka mbetur prapa në asnjë moment në Euro 2024.

Në të kundërt, Luis de la Fuente e lë skuadrën e tij të lirë, duke thënë shpesh se ai inkurajon skuadrën të luajë futboll, edhe nëse ata bëjnë gabime.

“Ne mund t’i dëmtojmë kundërshtarët tanë në mënyra të ndryshme”, tha ai pas fitores së tyre hapëse 3-0 ndaj Kroacisë.

Tetë lojtarë të ndryshëm kanë shënuar për Spanjën.

Kante kundër Rodri-t në mesfushë

Mesfushori spanjoll Rodri pretendon se është ndoshta lojtari më i rëndësishëm i skuadrës së tij, një titull që N’Golo Kante e mbajti për shumë vite për Francën.

Ylli i Manchester City-t siguron kontroll dhe qetësi në mes të fushës, duke lejuar anësorët e rinj Lamine Yamal dhe Nico Williams të vrapojnë përpara.

Rodri ka zhvilluar gjithashtu një “zakon” për të realizuar gola vendimtarë, duke realizuar pak para pjesës së parë kundër Gjeorgjisë në 16 të fundit.

Energjia dhe angazhimi i Kante-s ka qenë një pjesë kyçe e dekadës së shkëlqyer të Francës, duke u shfaqur në të gjithë fushën për të mbyllur sulmet, shpesh përpara se të fillojnë.

Çmimet e 33-vjeçarit si lojtari i ndeshjes në dy ndeshjet hapëse të Francës treguan se ai i përket sërish skenës ndërkombëtare pas një mungese dyvjeçare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore